Türkiye’de Başka Ülkeye Yerleşmek İsteyen Gençlerin Oranı Arttı!

Türkiye'de Gençlerin İyi Olma Hali Araştırması'nın 4. raporu yayımlandı. Gençlerin umutsuzluk oranının artması dikkat çekti!


2017 yılından itibaren Habitat Derneği ve Infakto Rw tarafından “Türkiye’de Gençlerin İyi Olma Hali Araştırması” adlı rapor hazırlanıyor. Bu yıl dördüncüsü yayımlanan raporda 16 ilden 18-29 yaş arası 1214 genç katılım sağladı. İşte detaylar!

Rapora göre ev gençlerinin %38'i hayatından memnun değil.

Ev gençleri; çalışmayan, eğitim görmeyen, sosyal hayatı aile ve akrabalar arasında sınırlı kalan genç kitleyi tanımlamak için kullanılır. OECD'nin (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü) araştırmasına göre Türkiye, 36 ülke arasında ''ev genci'' oranı en yüksek ülke. Kurumun verilerine göre Türkiye'de 20-24 yaş arasındaki gençlerin %33,3 eğitim almıyor ve iş aramıyor.

Habitat Derneği'nin raporuna göre de çalışma durumu, genç bireylerin yaşam memnuniyetini belirleyen birincil faktör. Araştırmada ev gençlerinin %48'i hayatından memnunken iş arayan gençlerin %38'i memnun değil.

Geleceğinden umutlu olmayanlar...

Geleceğinden umutlu olmama durumu, daha çok iş arayıp da bulamayan gençlerde görülüyor. 2020'de yayımlanan üçüncü rapora oranla bu yıl umutsuzlar 11 puan artarak %53 oranına yükselmiştir.

Farklı bir ülkede yaşamak isteyenlerin oranı da arttı.

Geçmiş rapor verilerine oranla 12 puan artarak ülkeden gitmek isteyen gençlerin oranı %43'e yükselmiştir. Eğitimini yurt dışında yapmak isteyenlerin sayısı ise 7 puan artarak %28,5'a yükselmiştir. Gençlerin en çok tercih ettiği ülkeler ise Almanya, Amerika Birleşik Devletleri ve Fransa olmuştur.

  1. Siz başka bir ülkeye yerleşmek ister miydiniz?

    1. Evet, isterdim.
    2. Hayır, istemem.
    31 Oylar
    Sonucunu Paylaş

Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
2
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir