×
Deprem Yardım

Türkiye Yoksulluk Sınırı Ne Kadar Oldu 2022 Güncel

Son dönemlerde artan yoksulluk sınırı gündemine dair merak ettiklerinizi derledik. İşte Türkiye 2022 yoksulluk sınırı!


Mayıs ayında açlık sınırı artışa geçti ve 58 Lira arttı. Yoksulluk sınırı ise 183 TL olarak artış gösterdi. Son bir yılda yaşanan bu artış ile birlikte açlık sınırında 486 liralık bir yükseliş yaşanmışken yoksulluk sınırında ise 565 liralık bir artış meydana geldi. Bu da aile içi gelir dağılımına göre yoksul olmak ya da açlık sınırı altında olmak konusunu gündeme getiriyor diyebiliriz. 2022 yoksulluk sınırı 11 bin 863 TL tutarına yükselmişken açlık sınırı da aynı seviyede yükselişe devam ediyor. 3472 TL olarak açıklanan açlık sınırı ise pek çok kişinin zorlukla geçebildiği bir sınır oluyor. 

Gıda fiyatlarındaki kontrol edilemeyen artışlara bakarak dört kişilik bir ailenin açlık sınırı artışına bir önceki aylara oranla çok daha hızlı bir yükseliş durumu hakim. Yapılan çalışmalar analizleri çok daha doğru bir şekilde ortaya sunuyor. Bu yüzden de hem şirketlerin hem de kurumların bu konuyla ilgili raporları takip etmesi bekleniyor. Devlet tarafından açıklanan bu yeni durumlar ve güncel bilgiler; insanların aç sayıldığı tutar miktarını ortaya çıkarırken rahat bir yaşam sürmek için gereken tutarı da gösteriyor. Yoksulluk sınırı altında oldukça yoğun bir nüfusa sahip olan ülkemizde, insanların isteklerine cevap veren hemen hemen her türlü gıda fiyatı yükselişe geçmiş durumda diyebiliriz. 

Açlık sınırı ise 3 bin 475 lira olarak karşımıza çıkıyor!

Gıda fiyatlarında yaşanan artışın kontrol edilememesinin nedenlerinden biri de hem dolar kuru oluyor hem de enflasyon konusu olarak karşımıza çıkıyor. Bu yüzden de yapılan bütün gelişmeler ve farklı yaklaşımlar için kendinize yönelik çalışmaları ve çözümleri ortaya çıkarmanız gerekiyor. 

Genellikle birkaç vardiyalı işlerde çalışarak geçimini sağlayan insanlar oldukça artmış durumda. Sağlıklı beslenebilmek için ve alınması gereken kalori için bir alışveriş sepetine ödenmesi gereken minimum tutar 4 bin 475 TL olarak ön plana çıkıyor. 


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
1
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir