Toplumsal Duyarsızlık: Seyirci Etkisi Nedir?

“Nasılsa biri yardım istemiştir!” diye düşündüğünüz hiç oldu mu?


Birçok insan, yanında yardıma ihtiyacı olan birini gördüğünde hemen onun yardımına koşar. Ancak çoğu şeyde olduğu gibi bu olayı karmaşıklaştıran yine insanlardır. Şöyle ki sosyal psikolojiye göre bir yerde insan sayısı arttıkça duyarsızlık da artar.

Seyirci etkisi veya diğer adıyla izleyici etkisi; bir ortamdaki kişi sayısının artarak yardım etme eğiliminin düştüğü durumlarda ortaya çıkar. Bunun birçok sebebi olabilir ancak en yaygını “sorumluluğun dağılması”dır. Nasıl olsa bir başkası yardım etmiştir diye düşünerek sorumluluk almaktan kaçınma eğilimi kendini gösterir. Durumun ciddi olup olmadığının anlaşılmaması ve gruba uyma, yani “kimliksizleşme” de seyirci etkisinin ortaya çıkma nedenlerinden bazılarıdır.

Seyirci etkisinin çıkış noktası ise Kitty Genovese cinayetidir. Kitty adındaki bir kadın işten eve döndüğü sırada bir adam tarafından sokak ortasında bıçaklanır. Ardından olay yerinden kaçan saldırgan çok kısa bir zaman sonra tekrar geri döner ve bu defa yaralı kadına tecavüz ederek tekrar onu bıçaklar. Soruşturma sırasında olaya şahit olan 38 kişinin kadının yardım çığlıklarını duymalarına rağmen “Nasılsa biri yardım istemiştir,” diye düşünerek polise ihbar etmediği ortaya çıkmıştır. Bu olaydan sonra psikologlar birçok deney daha yapmıştır ve çıkan sonuçlarla seyirci etkisi kavramı literatüre girmiştir.

Kaynak: https://www.matematiksel.org/seyirci-etkisi-biri-yardim-etmeli-ama-kim/

Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir