Temel İlk Yardım Uygulamalarını Ne Kadar Doğru Biliyorsunuz?

Çok basit bir ilk yardım uygulaması hayat kurtarır! Hemen, temel ilk yardım uygulamaları testini çözmeye başlayarak bu konudaki bilgilerini ölç!


Yakınlarımızın aniden rahatsızlanması hepimizi dehşete düşürür. Bayılmak, yemek yerken boğulmak, kalp krizi, yanık, kırık gibi çeşitli sorunlar her an olasıdır. Böyle anlarda heyecandan ne yapacağımızı bilemeyebiliriz. Fakat sakin kalıp ilk yardım uygulamak, bize ihtiyacı olan kişiye yapılabilecek en doğru şeydir. İlk yardım, herhangi bir kaza ya da yaşamı riske sokan durumda yapılan bütün uygulamalardır. Bu uygulamalar herhangi biri tarafından Tıbbi destek gelene kadar yapılmalıdır. Peki siz, temel ilk yardım uygulamaları ile ilgili neleri doğru neleri yanlış biliyorsunuz? Testi çöz, hep birlikte öğrenelim!

 1. 1 Yemek yerken soluk yoluna bir şey kaçan kişi öksürüyorsa sırtına vurulur.

  Doğru!
  Yanlış!

  Öksüren kişi tam tıkanma yaşamamıştır, müdahale edilmez!

  Eğer kişi öksürüyorsa soluk borusu yarı tıkanmıştır. Kendisi öksürerek kaçan yiyeceği dışarı atabilecektir. Eğer sırtına vurursanız tıkaç daha aşağı inebilir ve tam tıkanmaya sebep olur. Tam tıkanmada önce kişinin sırtına 5 kez vurulur. Eğer kişi hala öksüremiyorsa, ses dahi çıkaramıyor ve morarıyorsa Heimlich manevrası yapılır! Yabancı cisim çıkmadıysa kişiye arkadan sarılıp eller yumruk şeklinde göğüs kafesi altına 5 baskı yapılır. Bebeklerde uygulama farklıdır. Yalnızken başınıza geldiyse sandalye kenarıyla kendi diyaframınıza doğru baskı yapmalısınız. Ambulans gelene kadar yapılan bu uygulama hayat kurtarır.

 2. 2 Zehirlenen kişiye yoğurt yedirilir, kusturulur.

  Doğru!
  Yanlış!

  Zehirlenen Kişi Kusturulmaz!

  Gıda zehirlenmesi olduysa kişi zaten kendiliğinden kusacaktır. Çamaşır suyu içilmesi gibi kimyasal zehirlenmelerde kişi asla kusturulmaz. Asidik-bazik kimyasallar yakıcıdır, girerken verdiği zararı tekrar çıkarken de verir. Bu durumda yemek borusu geri dönülmez hasar alır. Yalnızca eller yıkanır, ağız çalkalanır ve ambulans aranır.

 3. 3 Birisi yanıyorsa ıslak battaniyeyle sarılır ya da yerde yuvarlanması sağlanır.

  Doğru!
  Yanlış!
 4. 4 Bayılan kişiye su içirilir, tokat atılır, kişi sarsılır.

  1. Evet
  2. Hayır
  Doğru!
  Yanlış!

  Bayılan kişiye hiçbir şey içirilmez!

  Bayılmalar genelde psikolojik durumlarda ya da ani şeker, tansiyon düşüklüğünde olur. Nabzı ve solunumu kontrol edilir. Bayılan kişi güvenli bir yere yatırılır, kronik tansiyon veya şeker hastalığı olup olmadığı sorgulanır. İmkan varsa tansiyonuna, şekerine bakılır. Bu sırada kişinin başının altına yumuşak bir şey koyulur ama başı çok yükseltilmemelidir. Tansiyonun tekrar yükselmesi için ayakları havaya kaldırılmalıdır. Oda havalandırılır, sıkan kıyafetler genişletilir. Bilinci gelene kadar asla yiyecek-içecek verilmez.

 5. 5 Sara (Epilepsi) nöbeti geçiren kişinin dili kurtarılmaya çalışılır.

  1. Evet
  2. Hayır
  Doğru!
  Yanlış!

  Kesinlikle nöbet geçiren kişinin ağzına elinizi sokmayın!

  Epilepsi nöbeti geçiren kişiye bir şey koklatılmaz. Nöbet geçiren kişinin dilini yutması da söz konusu değildir. En fazla kasılmalar sırasında dilini ısırabilir. Fakat buna müdahale etmek risklidir. Zira kişi o kadar şiddetli kasılır ki ısırırsa parmağınızı koparabilir. Yapılacak tek şey başının altına yumuşak bir örtü vs. koymak ve etrafın güvenliğini sağlamaktır. Böylece hastanın başını yere çarpması, yaralanması engellenir.

 6. 6 Burun kanamasında kişi sırt üstü yatırılır.

  Doğru!
  Yanlış!

  Burun kanamasında kişi yatırılmaz!

  Burnu kanayan kişi oturtulur, hafifçe başı öne eğilir. Burun kanatlarına iki taraftan hafifçe 5-10 dakika basılır. Ağzından nefes alması için ağzının açık olması hatırlatılır. Kanayan tarafa beze sarılı buz koyulabilir.

 7. 7 Kalp masajı eller hangi şekildeyken yapılır?

  Doğru!
  Yanlış!
 8. 8 Bıçak gibi kesici alet yaralanmalarında cisim yerinden çıkarılmaz.

  1. Evet
  2. Hayır
  Doğru!
  Yanlış!

  Kesici aleti (bıçak, cam vs) yaradan çıkarmayın.

  Bıçağın yara yerinden çıkarılması kişinin daha çok kan kaybetmesine sebep olur. Bıçak saplandığı yerde kanamayı engeller. O yüzden sabitlenir, çıkarılmaz ve o şekilde yaralının hastaneye transferi sağlanır.

 9. 9 Solunum varsa kalp masajı yapılmaz.

  1. Evet
  2. Hayır
  Doğru!
  Yanlış!

  Kalp masajı, kalp durduğunda yapılır.

  Kalp masajına başlamak için solunumla birlikte nabzın kontrol edilmesi gerekir. Nabız alınamadığında 30 kalp masajı, 2 suni solunum döngüsü şeklinde başlanır.

 10. 10 Yanıklara yoğurt sürülmeli.

  Doğru!
  Yanlış!

Temel İlk Yardım Uygulamalarını Ne Kadar Doğru Biliyorsunuz?

Oluşturuldu
 1. Test sonucu
  Sonuç:
  Doğru!
  Sonucunu Paylaş
 2. Test sonucu

  İlk yardımı iyi biliyorsunuz!

  Sonuç:

  Temel ilk yardıma oldukça hakimsiniz. Nerede ne yapacağınızı çok iyi biliyorsunuz. Muhtemelen sağlık çalışanısınız ya da iyi bir eğitim almışsınız. Birçok insan ehliyet sahibi olmasına rağmen ilk yardım yapmayı bilmiyor. Siz bu çoğunluğa göre nadir bulunan cevherlerdensiniz. Umarız bu bilgileri hiç kullanmak durumunda kalmazsınız!

  Sonucunu Paylaş
 3. Test sonucu

  İlk yardım biliyorsunuz.

  Sonuç:

  Bildiğiniz bazı uygulamalar var ama doğruluklarından emin değilsiniz. Genel olarak temel ilk yardım uygulamalarına hakimsiniz. Bu da bildiğiniz bir problemle karşılaşırsanız yeterli olacaktır ancak asla neyin geleceğini bilemezsiniz. Bu nedenle de öğrenmeniz gereken birçok yöntem daha var. Alacağınız eğitimlerle daha fazla detay öğrenip hayat kurtarabilirsiniz.

  Sonucunu Paylaş
 4. Test sonucu

  Çok az ilk yardım biliyorsunuz.

  Sonuç:

  Maalesef çok az sayıda ilk yardım uygulaması biliyorsunuz. Bu sürprizlerle dolu hayatta oldukça önemli ve hayati bir mesele bu. Bir an sonra başımıza, başınıza ne geleceğinin garantisi bulunmuyor. Ailenizden, sevdiklerinizden birine bir şey olduğunda size muhtaç kalabilirler. İlk yardım derslerine katılıp kendinizi geliştirebilirsiniz.

  Sonucunu Paylaş

Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
1
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.