Suçluluk Duygusu Nedir? Suçluluk Duygusu ile Nasıl Başa Çıkılır?

Günlük hayatta başımıza gelen her olumsuzluğun sebebi veya sorumlusu olarak kendimizi görüyorsak belki de başa çıkamadığımız bir suçluluk duygusuna sahibizdir!


İnsanlar kasıtlı veya kazara yaptıkları yanlışlar ve hatalar nedeniyle suçluluk duygusu ile baş başa kalabilirler. Hissettiğimiz sorumluluk duygusu pişmanlık ile bir araya gelerek suçluluk hissetmemize neden olabilir. Kişinin kendi ahlak kuralları çerçevesinde keder ve üzüntü hissetmesine neden olan bu duygunun yoğun olarak yaşanması kişide bir takım psikolojik sorunların ortaya çıkmasını tetikler. 

Bir uyarı sistemi olarak tanımlanabilecek suçluluk duygusu çocukluktan edinilmeye başlanmış bir yaşam biçimi olarak da karşımıza çıkabilir. Bu duygunun asıl amacı yanlış bir eylem gerçekleştirdiğimizde bizleri uyarmaktır. Bu duyguyla yapılan hareketler gözden geçirilir ve sonuçları daha derin bir biçimde düşünülür. 

Sağlıksız suçluluk hakkında bilinmesi gerekenler:

Suçluluk duygusu yapılan hataların tekrar edilmemesinde büyük rol oynar. Ancak bu duygu bazı zamanlarda yararsız olabileceği gibi sağlıksız da olabilir. Bir olay veya eylem sonrasında kişide oluşan suçluluk duygusuna olayın sonuçları ile orantısız olduğu durumlara “sağlıksız suçluluk” denilmektedir. Kişilerde şiddetli sıkıntılara neden olabilecek bu durum kontrol altına alınmazsa büyük sıkıntılara yol açabilecek derecede büyüyebilir. Sağlıksız suçluluğun neden olabileceği bazı fizyolojik rahatsızlıklar vardır. Bunlar rahatsızlıklar şu şekilde sıralanabilir: 

  • Uykusuzluk
  • Mide ağrıları
  • Baş ağrısı
  • Kas gerginliği
  • Huzursuzluk
  • Aşırı sinir 

Sağlıksız bir suçluluk duygusu, kişinin kendisinden nefret etmesine neden olabilecek kuvvette yaşanılabilir. Utanç gibi psikolojik duyguların gereksiz yere kişiye yüklendiği bu durum ile baş etmek göründüğü kadar kolay olmayabilir. 

Sağlıksız suçluluk hangi durumlarda ortaya çıkar?

Başkaları tarafından sürekli olarak manipüle edilen kişiler, sağlıksız suçluluk duygusunu genellikle yoğun biçimlerde yaşarlar ve kronik olarak suçluluk hisseden kişiler hayatlarındaki ilişkileri sağlıklı bir biçimde yürütmekte zorluk yaşarlar. 

Gerçekçi olmaktan uzak davranış ve tutumlarımız sağlıksız suçluluk yaşanmasına neden olabilmektedir. Ayrıca mükemmeliyetçi kişiliklerde sağlıksız suçluluk duygusuna daha çok rastlanır ve kişinin mükemmel olma arzusu genellikle suçluluk ile sonuçlanır. Asıl sorumlusu olmadığımız fiiller ve eylemler için hissedilen suçluluk duygusu da sağlıksız suçluluk duygusuna bir örnektir. 

Suçluluk çeşitleri nelerdir?

Suçluluk duygusu birçok farklı biçimde ortaya çıkabilir: Yapılan eyleme karşı duyulan suçluluk, yapmak istenilen eyleme karşı hissedilen suçluluk, sebep olunan eyleme karşı hissedilen suçluluk, birilerine yeteri derecede yardımcı olamadığı düşünüldüğünde hissedilen suçluluk ve biraz tezatlıklar içerse de birilerinden daha iyi olunan konularda duyulan suçluluk olmak üzere çeşitli suçluluk türleri bulunur. Bu türlerden hangisi yaşanıyor olursa olsun miktarını ve amacını aşan her suçluluk duygusu kişinin psikolojik olarak yıpranmasına neden olacaktır. 

Sağlıksız olarak yaşanılan suçluluk duygusu sonucunda kişiler, kendilerini olaylara karşı aşırı bir biçimde sorumlu hissederler. Vicdanları, suçlu oldukları konusunda onları yanıltacağı için vicdan azabı ile baş başa kalırlar. Bu kişiler aşırı hassas olma yönünde eğilimler göstererek kendi ruh dünyalarını incitmeye başlarlar. Yanlış yapmamak adına hareketsiz kalmayı yeğleyen insanlara sıklıkla rastlanabilir.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.