Spor Yapmak Yaşlanmayı Geciktirir mi?

Sürekli spor yapmayı destekleyen ve teşvik eden yorumlarla karşılaşıyor musunuz? Peki bunun yaşlanmanızı engelleyeceğini biliyor muydunuz?


Yaşlanmak, insanların hayat çizgisinde doğmak kadar doğal bir durumdur. Ancak yaşlanmanın vücut ve ruh üzerindeki etkileri ve sonuçları aynı değildir. Çevremizde mutlu ve enerjik yaşlıları görebileceğimiz gibi mutsuz ve enerjisi bitmiş gençlerle de karşılaşabiliriz. Yaşlanmak, pek çoğumuzun bildiği gibi hücre üretim sayımızın yıkım sayımızdan az olması durumu olarak adlandırılsa da aslında DNA sarmalımızın ucundaki, sarmalı koruyan telomer isimli kısımların her hücre bölünmesinde kısalması ile bağlantılıdır. DNA sarmalımızı koruyan bu kısımların anne karnında embriyo halindeyken on beş bin BP (BP, base pair- baz çifti), doğum anında on bin BP ve yaşlılıkta üç-dört bin BP olduğu saptanmıştır. Yaşlılıkta telomer seviyesi üç-dört bin BP seviyelerine inen hücreler görevlerini yerine getiremez ve en basit olarak ölerek kırışıklıklara sebep olur.

Bilim insanlarının gerçekleştirdiği araştırmalarda telomer uzunluğunun stres, sigara ve az hareket nedeniyle daha hızlı azaldığı görülmüştür. Bu durumda kişilerin sağlıksız yaşam tarzını seçmeleri normalden daha hızlı yaşlanmalarına neden olmaktadır. Uzmanlar, bu durumun önüne geçmek için düzenli egzersiz yapmayı ve sağlıksız alışkanlıklardan uzak durmayı öneriyor. Egzersizlerin pek çok çeşidi olduğu için doktorların ve uzmanların kalp ritminizi arttıracak tempolu yürüyüş, koşu ve bisiklet sürme gibi aktiviteleri önerdiğini hatırlatmakta fayda var. Bu sporlardan herhangi birini gün içerisinde en az otuz dakika olacak şekilde uygulayan kişilerin telomer boylarının, uygulamayanlarınkine oranla çok daha uzun olduğunu araştırmalar açıkça göstermektedir. 

Günümüzde evde, iş yerinde ve ulaşım sırasında hareketsiz olarak ayakta veya oturur pozisyonda oldukça fazla vakit geçiren insanların enerjisinin diğer insanlara kıyasla daha düşük olduğunu ve ruhsal sağlıklarının en ufak bir olumsuzlukta bile bozulduğu gözlemleyebilirsiniz. Hareketsizlik, toplumun her katmanında insanların yaşam enerjilerini düşürmekte ve yaşam kalitelerini aşağıya çekmektedir. Oysaki, sürekli olarak hareket halinde olan veya günlük rutini içerisinde en az otuz dakika fiziksel egzersiz yapan insanların enerjileri daima yüksek ve canlılıkları gözle görülür şekilde fazladır.

Uzmanların fiziksel egzersizler için ortak görüşleri haftada iki-üç kez, otuz-kırk dakika yapılması yönündedir. Toplum olarak bu düzeni benliğine kazımış ülkelerin, yaşam kalitesinin ve süresinin arttığı, böylece daha mutlu nesillerin oluştuğunu görebilirsiniz. İnsanların gün içerisinde gerçekleştirdiği rutin aktivitelerin kolaylaşmasını sağlayacak bu fiziksel aktivitelere önem vermesi gerekmektedir. 

Dünya Sağlık Örgütü’nün (World Health Organization, WHO) gerçekleştirdiği araştırmaya göre her yıl binlerce insanın yaşamı, hareketsiz hayat tarzını benimsedikleri için ortaya çıkan sağlık sorunları nedeniyle son buluyor. Bu durumun ciddiyetini vurgulamak isteyen uzmanlar, hareketsizliğe bağlı kalp sorunlarının, kanserin ve obezitenin gelecek yıllarda daha da artacağını ve insanlığın hali hazırda savaştığı pek çok sorunun yanına bu sorunların da ekleneceğini belirtiyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Spor yapmanın başka faydalarını biliyor musunuz?


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.