Siber Zorbalık Nedir?

Çocukların ve gençlerin internette geçirdikleri vakitlerinde her an karşılaşma olasılıkları bulunan siber zorbalık nedir? İşte detaylar!


Günümüzün gelişen teknolojisi bizlere çok sayıda alanda büyük avantajlar sunmaktadır. İnternet kullanımının gittikçe yaygınlaşması, gençlerin ve çocukların internette daha fazla zaman geçirmesi anlamına gelmektedir. Yaşanılan pandemi dolayısıyla eğitimin online platformlara kayması internet kullanımına ayrıca bir hız vermiş ve çocukların belli bir ekran alışkanlığı edinmesinde büyük rol oynamıştır. 

Pek çok avantaj ile örülmüş sanal ortamlar aynı zamanda siber zorbalıklara da sahne olabilmektedir. Dijital mecralar kullanılarak başkalarına kasıtlı yapılan zarar davranışlara siber zorbalık denilmektedir. Fiziksel ve sözsel zorbalıkta olduğu gibi siber zorbalığı maruz kalan bireylerde de bir takım sıkıntılar ortaya çıkmaktadır. Online ortamlar aracılığıyla gerçekleştirilen bu zorbalığa maruz kalan bireyler aşağılanma, küçük düşme, korku ve şantaj öğeleri ile karşı karşıya kalabilir.

Siber zorbalığın da çeşitleri var!

Bu zorbalık türü kendini farklı biçimlerde ortaya çıkarabilmektedir. Siber zorbalığı maruz kalan çocuklar davranış bozuklukları geliştirebilecekleri gibi yanlış olayların içine de çekilebilmektedir. Kişisel verilerin, kişiye ait fotoğrafların ve videoların online ortamlar vasıtası ile yayılması siber zorbalıkta en çok karşılaşılan olaydır. Yasal olarak suç olan bu eylem neticesinde kişiler kendilerini kötü hissedebilmekte ve kötü sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

Online oyunlar esnasında veya tartışma gruplarında kişiye sözsel saldırı başka bir siber zorbalık çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu saldırı sonrası çocuk içine dışlanmış hissedeceği için içine kapanma eğilimi gösterebilmektedir. Takip olaylarının giderek popüler olmaya başlaması zorbalık türü olarak kullanılmasını da arttırmaktadır. Bir kimsenin bir başkasını bıktıracak nitelikte takip etmesi siber zorbalık olarak adlandırılabilecek hareketler arasında yer almaktadır. 

Siber zorbalık arasında belki de en ağır konu olan, kişi hakkında korkutucu ve çirkin söylentileri ortaya atmak veya bunları online ortamlarda yaymak akla gelebilir. Kişi, böyle bir durumla karşılaşması halinde panik yaparak sağlıklı düşünme yetisini kaybedebilir. 

Siber zorbalıktan korunma yöntemleri nelerdir?

Çocukların vaktinden önce online ortamlar ile buluşmasının önüne geçmek en etkili yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocukların vakti geldiğinde internet ile tanışmalarının ardından onlara verilecek güvenli internet bilgileri kendilerini siber zorbalıktan korumak adına onlar için bir kalkan olacaktır. 

İnternetin ve uygulamaların asıl amaçlarının çocuklara öğretilmesi, çocukların kişisel verilerini ve resimlerini internet ortamlarından uzak tutmaları gerektiği onlara internet deneyimine başlamadan önce öğretilmelidir. 

Çocuklar böyle bir durum ile karşılaştıkları takdirde onlarla konuşmak ve onlara bu durumun kendisi dahil kimsenin hak ettiği bir olay olmadığını belirtmek en doğru yaklaşım olacaktır. Çocukları düştükleri bu zor durumdan kendilerini kurtarmak için daha zor durumların kapısını açmaktan ve yanlış hamleler yapmaktan korumalısınız. Çoğu zaman zorbaca yapılmış davranışlara cevap vermeye çalışmak daha yıpratıcı olayların yaşanmasına neden olabilmektedir. Buna benzer durumlarda gerekli tedbirler alınmalı ve zorba, ilgili birimlere şikâyet edilmelidir. Yasal başvurulardan sonuç alınıncaya kadar çocuğun denetimli bir biçimde internet kullanması da büyük bir önem arz etmektedir. 


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir