Psikoloji İle Parapsikoloji Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ruh bilimiyle ilgilenen kişiler arasındaysanız bu yazı tam size göre! Bugünkü yazımızda sizlere psikoloji ile parapsikoloji arasındaki farkları anlattık.


Psikoloji ile Parapsikoloji arasındaki farklar nelerdir?” sorusu son dönemlerde daha sık gündeme gelmektedir. Psikoloji, yıllardır varlığını sürdüren bir bilim dalıdır. En başta insanların inanmadıkları, ancak zamanla inanır hale geldikleri bilim dalının ötesinde bir uzmanlık alanı ortaya çıktı. Bu uzmanlık alanı da “parapsikoloji” olarak nitelendirildi. Şimdi sizlerle psikoloji ve parapsikoloji farklarını tartışacağız.

Psikoloji ile parapsikoloji arasındaki farklar nelerdir?” yazımızın içeriğinde psikolojinin ne anlama geldiği sorusuyla başlayacağız. Daha sonrasında parapsikoloji tanımı yapacağız. Parapsikolojinin kullandığı yöntemlerin neler olduğunu ve bu yöntemlerin ne anlama geldiğini açıklayacağız. Böylece iki dal arasındaki farkları keşfetme şansını elde edeceğiz. Haydi, hep birlikte inceleme yapmaya başlayalım!

Psikoloji ve parapsikoloji nedir? Aklın ötesinde ne vardır?

Parapsikoloji bölümü hakkında bilgi vermeden önce psikolojinin tanımını yapmak istiyoruz. Psikolojiyi insanın yaptığı eylemleri, aktiviteleri, davranışını ve zihinsel özelliklerini inceleyen bilim dalı olarak tanımlayabiliriz. Tabii insanlar arasında gerçekleşen sosyal bazdaki etkileşime de değinmektedir.

Parapsikoloji ise insanda olağanüstü olarak nitelendirdiğimiz yetenekleri inceleyen bir araştırma alanıdır. Ayrıca insanın ruhunda bulunan güce değinir.

Metafizik ve parapsikoloji arasındaki bağlantı!

Metafizik ve parapsikoloji, her ne kadar farklı alanları ifade etse de iki alan arasında bir bağlantı söz konusudur. Metafizik evrensel anlamda gerçek olanın ötesini ifade eder. Parapsikoloji de aklın ötesine işaret etmektedir. Yani gerçek ve gözle görülenden ziyade ruhani alanları ifade etmektedir.

Parapsikolojinin yöntemleri nelerdir?

"Parapsikoloji nedir? sorusunu, hakkında edindiğimiz bilgiler kapsamında açıkladık. Ancak şimdi bu alanın yöntemlerine değineceğiz.

  • Duru Görü Tekniği

Kulak, burun, göz, dokunma ve dil gibi duyu organları olmadan elde edilen veri duru görü tekniği olarak adlandırılır. Gözlerinizi kapatın ve herhangi bir nesneyle temas etmeyin. İşte gözünüzün önüne gelenler bu tekniğin sonucunda yansıyanlardır.

  • Telepati Tekniği

5 duyu organı olmadan bir başka kişiyle iletişim kurma yöntemine verilen isimdir. Bir arkadaşınızı düşünün ve o da sizi düşünsün. Her ikinizin aynı şeyi düşünmesi sonucunda birbirinizi aramanız ya da mesaj atmanız telepatidir.

  • Telekinezi Tekniği

Yoğun düşünme sonrasında cansız bir nesnenin fiziksel güç olmadan hareket ettirilmesidir. Türkiye’de parapsikoloji uzmanları çeşitli telekinezi eğitimleri vermektedir.

Parapsikoloji maaşları ne kadar?

Parapsikoloji ne işe yarar açıkladık. Ancak maaşlar konusunda net bir cevap veremeyeceğiz. Çünkü Türkiye’de henüz bu konuda eğitim veren bir okul yoktur. Dolayısıyla uzmanlık alanının piyasası henüz oluşmamış durumda. Ancak Türkiye’deki uzmanlar yurt dışı kaynaklı okullardan mezun olmaktadır.

Psikoloji ile parapsikoloji arasındaki farklar nelerdir özetlersek; psikoloji olayları zihinsel süreçlerle açıklamaya çalışır, parapsikoloji ise aklın ötesinde ruha odaklanır.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir