Protein Tozları Dost Mu? Düşman Mı?

Sporcuların beslenmesinde önemli bir yere sahip olan protein tozlarının etkileri nelerdir? İşte protein tozları ile ilgili bilinmesi gerekenler!


İnsanların kas ve iskelet sisteminin sağlıklı olması için düzenli spor elzem konulardan biridir. Sporun birçok dalı olmasının yanı sıra kas ve iskelet sisteminin tamamını destekleyen sporların seçilmesine dikkat edilmesi gereklidir. Özellikle yüzme, koşu ve kondisyon sporlarında vücudun tüm büyük kasları gerilir ve çalışır. Böylece vücuda yağ kütlesinin yerleşmesi engellenir. Ayrıca metabolizmamızın hızlanması, kan akış hızımızı da arttıracağı için yağ birikimini önler. 

Bunun yanında ilgilendiğimiz sporun devamlılığı da sağlıklı bir vücut için dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Bir seferliğe mahsus yapılan ağır sporlar vücutta fazladan yorgunluğa sebep olabilir. Bunun sonucunda ani kas kasılmaları ve kramplar meydana gelebilir. Devamlı spor yapıldığında da kaslardaki büyüme yırtıklarının ve krampların engellenmesi için beslenmenin önemini göz ardı etmemeliyiz. Sonuçta kasların büyümesi veya rahatlaması sırasında protein ve vitaminlerin kaslara ulaşması gereklidir.

Konumuza gelecek olursak spor ile ilgilenenlerin özellikle beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Beslenme, kişilerin vücudundaki yağ oranını azaltarak kas miktarını arttırması için gerekli olan karbonhidrat, iyi yağ, protein ve vitaminlerin alınması anlamına gelir. Sporcuların ve hobi olarak sporla ilgilenenlerin kaslarını beslemeleri ve büyütmeleri için gerekli olan başlıca besin grubu proteinlerdir. Proteinler hayvansal ve bitkisel olarak birçok kaynaktan sağlanabilir. Hayvansal kaynakların, son yüzyılda gerçekleştirilen çalışmalar ışığında, sandığımız kadar masum olmadığı ortaya konmuştur.

Hayvansal proteinlerin, özellikle kırmızı etin içerisinde bolca yağ bulunur, buna rağmen birim ağırlıktaki protein miktarı da sanıldığı kadar yüksek değildir. Ayrıca vücuda alınan fazla yağ kolesterole sebep olur, bunun sonucunda çeşitli hastalıklar meydana gelebilir. Bitkisel proteinler ise görece daha besleyici ve sağlıklı olarak gösterilebilir. Ancak, sporcuların günlük protein ihtiyaçlarını karşılamak için çok fazla bitkisel kaynaklı protein tüketmeleri mümkün değildir. Geçtiğimiz yüzyılda bu duruma çare olabilecek ürünler ortaya çıkmıştır, bunlardan en kolay ulaşılabilen ise protein tozlarıdır.

Protein tozlarındaki proteinin kaynağı peynir altı suyu, yumurta, süt ve son zamanlarda oldukça ilgi gören bezelye olabilir. Protein tozlarının üretiminde bu kaynaklara ısıl işlem ve saflaştırma uygulanır, böylece protein tozunun içerisindeki amino asit miktarı arttırılmış olur. Protein tozu vücuda girdiğinde mide ve bağırsaklarda emilim sağlanır. Ardından karbonhidrat karaciğere gönderilir ve burada yakılarak enerji elde edilir. Amino asitler ise kaslara gönderilerek yapıya katılır. 

Protein tozlarının kullanımı kişinin vücut parametrelerine ve yapacağı spora göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle uzman gözetiminde ve tavsiyesinde kullanılmalıdır. Aşırı kullanımında vücutta kemik erimesi veya bağırsak sorunlarına yol açabilir. Tabii ki yüksek miktarda et yemek yerine protein tozu kullanmak daha mantıklıdır, fakat spor yapmayanların veya yaptığı sporun gerektiğinden fazla protein tozu kullananların dikkatli olmasında yarar var. Protein tozu yerine düzenli beslenmeyi tavsiye eden birçok uzmanın yanında düzenli beslenmenin tüm gün yapılması halinde bile yeterli olmayacağını savunan kişiler de mevcuttur. Siz herhangi bir sporla ilgileniyor musunuz? Peki, protein tozu kullanımı hakkında ne düşünüyorsunuz?


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.