Potasyum Düşüren Yiyecekler!

İnsan vücudu için gerekli olan mineral potasyum nedir? Öğrenmek için hemen içeriği okumaya devam et!


İnsan vücudu için önemli mineraller içerisinden bir tanesi olan potasyum, insanların kas gelişimine büyük katkı sağlayan ve yeterli oranlarda alınmasında insan vücudunu düzenlemeye yarayan bir mineraldir. Başlıca tüm et ürünlerinde görülen potasyum, süt ve süt içerikleri barındıran ürünlerde de karşımıza çıkmaktadır. Potasyum değerlerinin insan vücudunda fazlalığı veya eksikliği birtakım sağlık sorunlara hatta ölümcül etkilere neden olabilmektedir.

Potasyumun insan vücudu için yararları nelerdir?

Potasyum mineralinin iyi bir şekilde etkilediği ve bizler için çok önemli bir organımız olan beyinde potasyum miktarının fazla olması beyne iletilen oksijen miktarını artırır ve beyin çalışma işlevlerinde normal seviyelerin oluşmasını sağlamakla beraber beyinsel olarak hareket içinde bulunan nöronların uyarılmasına etki eder. Sağlıklı bir beyin için potasyum mineralinin önemi fazladır. Potasyumun vücut içerisindeki bir diğer işlevi, yeteri kadar alındığı zaman damar genişlemesini sağlar ve bu da kanın vücut içerisindeki dolaşımını kolaylaştırarak pıhtılaşmanın önünü keser ve oluşabilecek felç gibi rahatsızlıkların önünü keser.

Potasyumun kan şekeri üzerine etkileri nedir?

İnsanda potasyum düşüklüğü ile doğru orantılı değerlerinde düşme görülen kan şekeri; terleme, baş dönmesi, halsizlik ve yorgunluk gibi hayatı olumsuz etkileyen rahatsızlara neden olur. Bunun gibi istenmeyen durumları engellemek için sodyum ya da potasyum miktarının normal seviyeleri gelmesi sağlanmaktadır.

Potasyum mineralinin kemikler üzerindeki etkileri nelerdir?

Potasyum, kemikler için gerekli olan kalsiyum değerlerinin vücut tarafından kullanılmasını engelleyen bazı vücut içerisinde bulunan asitleri indirger ve kemik gelişimi ve sağlığı konusunda gerekli ihtiyacı sağlar. Yapılan araştırmalar neticesinde potasyum içeriği bakımından yüksek yiyecekler tüketmek insan vücudunda kemiklerde bulunan mineral miktarını artırdığı ve kemiklerin sağlığını koruduğu söylenmektedir.

Potasyumun stres üzerindeki etkileri nelerdir?

İnsanlarda sıklık ile görülebilecek olan kaygı ve stres gibi durumların iyileşmesi için harika bir mineraldir. Stres atıcı ve dağıtıcı özelliği ile potasyum, ruh sağlığının iyileşmesinde önemli rol oynamaktadır.

  • Kuru fasulye ve mercimek tam bir potasyum kaynağıdır. Vücuttaki potasyum seviyelerini dengeler özelliktedir.
  • Patates potasyum yönünden zengin ve yüksek potasyumun dengelenmesini sağlayan önemli bir besindir.
  • Pancar
  • Havuç yüksek potasyumun dengelenmesini sağlayan bir besin.
  • Portakal suyu
  • Balıklar (tuna, trança, morina ve alabalık)
  • Muz beyin yiyeceği denmesini nedenleri olarak içerdiği dengeleyici potasyum miktarı ile beyin fonksiyonlarına iyi gelmesindendir.

Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
1
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir