Özgüveni Yükseltmek için On Adım!

Özgüvenimizin bazen azaldığını hepimiz hissederiz, peki özgüvenimizi arttırmak için neler yapabiliriz? Listemizi hazırladık, buyurun!


Kendini değerli hissetmek ve kendine güvenmek olarak adlandırılabilecek özgüven, psikolojinin çalışma yaptığı derin bölümler arasında yer alır. Birçok rahatsızlığın altında özgüven problemlerinin olduğu düşünülecek olursa sağlıklı bir özgüvenin pek çok sorunu da ortadan kaldıracağı rahatlıkla söylenebilir. Özgüven; gurur, kibir veya diğer insanlardan üstünlük olarak anlaşılmamalıdır. Hassas bir ayrım noktası olan bu iki konu birbirinden ufak detaylar ile ayrılır. Özgüven, başarılardan ve başarıları insanların görmesinden ayrı olarak hareket eden bir kavramdır. Her özgüvenli bireyin her işte üstün başarı elde edemeyeceği aşikâr bir konudur. Özgüveni yüksek tutmanın bazı psikolojik formülleri bulunmaktadır. İşte özgüveni yükseltmenin ipuçları:

 1. 1 Gerçekçi olmak!


  Kendi potansiyellerinin farkında olan insanlar hayatta daha çok başarılı öykü yazarlar. Kendi yapabileceklerinizi bilmeniz sizlere özgüven sağlamakta artı puanlar katacaktır. Kendi yapabileceklerinizin de dış ortam faktörleri ile değişkenlik gösterebileceğini asla aklınızdan çıkarmamalısınız.

 2. 2 Başarılara odaklanmak!


  Günün sonunda yapacağınız küçük bir analiz, o günden ne kârla çıktığınızı sizlere gösterecektir. Konfor alanınızı ne kadar zorladınız ve ne kadar iyi iş çıkardınız; bunu düşünerek kendinizi çıkardığınız mükemmel işler için tebrik edin. Bu durum yarın daha özgüvenli yaklaşımlar sergilemenizi sağlayacaktır.

 3. 3 Dış koşullara değil kendi potansiyelinize bakın!


  Sahip olduğunuz maddi imkânlara odaklanmak yerine sahip olduğunuz kişisel verilere yoğunlaşın.

 4. 4 Yaşamınızın içinde yer alın!


  Kendi yaşamınıza kendiniz yön verin. Başkalarının harekete geçmesini beklemek sizi körelteceği için daima kendi ayaklarınız üzerinde durun ve kendi hayatınızın aktif başrolü yine siz olun.

 5. 5 Zihninize olumsuz imgeler ile yardımcı olun!


  Ne kadar iyi şeyler hayal ederseniz o kadar iyi şeylerle karşılaşma ihtimaliniz olacaktır. İyiliği ve güzelliği kendinize çekin. Kendinize net bir vizyon ve yol haritası çizmek ve bu yol haritasını imgeleyen şeyleri zihninize yerleştirmek özgüveninizin artış yapmasına sebep olacaktır.

 6. 6 Olumlu düşünmek ve olumlu düşüncelere odaklanmak!


  Yaptığınız ve yapacağınız işlerde olumlu düşünmek ve içinizdeki potansiyelin ortaya çıkmasında size büyük bir sinerji yaratacaktır. Olumsuz ve gününüzü sabote edecek düşünceleri zihninizden bir an önce uzaklaştırın. Olumlu düşünmek iyiliği ve güzelliği size doğru çekecek bir ip gibidir.

 7. 7 Minnettar olmak!


  Şükretmek ve minnettar olmak size kendinizi hep daha iyi hissettirecektir. Şu an olmak istediğiniz yerde olmasanız bile içinde bulunduğunuz durumlara şükretmek özgüveninizi hep taze tutacaktır. Hayatı size sunulmuş bir hediyedir. Bunu unutmadan yaşamak gerekir.

 8. 8 Sağlığınızı ihmal etmeyin ve kişisel bakımınızı ertelemeyin!


  Vücut sağlığınıza dikkat etmek ve kişisel bakımınızı ertelememek sizlerin toplum içinde daha özgüvenli olmanızı sağlayan bir başka faktördür.

 9. 9 Meditasyon yaparak ruhunuzu arındırın!


  Meditasyon ve yoga gibi tekniklerden yardım alarak günün stresinden uzaklaşmayı deneyin. Bu gibi telkinsel yöntemler zihninizin boşalmasında ve işlerinize odaklanmanızda sizlere büyük faydalar sağlayacaktır.

 10. 10 İhtiyaçlarınızı sağlıklı bir şekilde karşılayın!


  Bedensel ve ruhsal ihtiyaçlarınızı karşılarken başkalarına zarar vermeden bunu yapmayı ilke haline getirin. Bu ihtiyaçlarınızın sağlıklı karşılanması olarak adlandırılan ve özgüveni arttıran bir davranış olacaktır.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.