Oyun Oynamak İçin Bilgisayar Mı? Oyun Konsolu Mu?

Yılların tartışması oyun konsolu mu yoksa bilgisayar mi? Bu yazımızda ikisinin de avantaj ve dezavantajlarını değerlendirdik!


Bu yazıda amaç hangisinin daha iyi olduğundan ziyade iyi ve kötü yönlerini söyleyerek size en uygun cihazı seçmenizde yardımcı olmaktır. Her cihazın kendine göre avantaj ve dezavantajı bulunmaktadır. Bu avantaj ve dezavantajları iyi değerlendirmeli, seçiminizi buna göre yapmalısınız. Hangi tarafı seçeceğinize karar verip sonra bu ekran kartını mı alsam yoksa şu konsolu mu alsam diye bir karar daha vereceksiniz. O yüzden kullanım amacınızı iyi seçmeniz gerekiyor. Hangi amaçla kullanacaksınız, hangi oyunları oynayacaksınız, bütçeniz nedir gibi bir sürü faktör bu seçimi yaparken önemli bir rol oynayacaktır.

Öncelikle seçeneklerimizi bir göz önüne serelim. Bilgisayar tarafında masa üstü ve diz üstü olarak ikiye ayrılırken konsol tarafında baskın olarak Xbox ve Playstation olarak yazımızı ele alacağız. 

Bilgisayarın avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Bilgisayar tarafında önceden oyun denilince akla direkt olarak masa üstü bilgisayarlar gelirdi. Artık devir değişti, teknolojinin gelişmesi ile artık diz üstü bilgisayarlar da masa üstü bilgisayarlar gibi güçlendi. Aralarında hala performans farkı olsa da bu aradaki fark gün geçtikçe kapanıyor.

Oyuncuların bilgisayar tercih etme nedenlerine gelirsek bilgisayarınızı sadece oyun amaçlı değil günlük ihtiyaçlarınızı veya iş ihtiyaçlarınızda karşılayacak şekilde kullanım sağlayabilirsiniz. Ayriyeten oyunlarınızı alabileceğiniz bir sürü platform bulunuyor. Sadece üretici firmanın sizlere sunduğu oyunlar ile yetinmiyorsunuz. Buna ek olarak ücretsiz oyunlar dağıtan Epic Games gibi platformlar da cabası. Son dönemlerde oluşturulan abonelik sistemleri bizim gibi oyunların pahalı olduğu ülkelerde bilgisayarlar için bir avantaj daha yaratacaktır.

Yüksek performans alarak daha akıcı bir şekilde oyununuzu oynayabilirsiniz. Bu sayede rekabete dayalı oyunlarda iyi bir bilgisayara sahip olmak sizi bir tık öne çıkartacaktır. Gerisi sizin yeteneklerinize kalmış. Bilgisayarı aldık bunun yanına klavyesi, faresi, kulaklığı, monitörü, derken bir sürü ek bileşen almak zorundasınız. Bu ürünlerin maliyetini de dezavantaj olarak sayabiliriz. Dizüstü bir bilgisayarda bile fare ve kulaklık almanız gerekecektir. Ama hiçbir şeyde klavye ve farenin verdiği kolaylığı vermeyecektir. Konsol tarafında çok fazla gamepad kullanmamış biri iseniz alışana kadar çok zorlanacağınızı söyleyelim.

Konsolun avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Bir konsol almayı kafaya koyduysanız hangi marka konsol alacağınıza karar vermelisiniz. Burada seçenekleriniz PS ve Xbox. Seçeneklerimizi iki marka ile sınırladık çünkü diğer konsollara göre performansını ve kalitesini konuşturan markalar bunlardır. Günümüzde bu konsollardan birini alacaksanız ilk önce cihazların desteklediği oyunlara ve oyunların fiyatlarına bakmanız gerekmektedir. Çünkü oynamak istediğiniz dört oyun parasıyla orta seviye bir bilgisayar daha alabilirsiniz. Bu cihazlarda oynanan oyunlar sadece üreticiye bağlıdır. Her oyun konsolda oynamaya uygun olarak çıkmaz.

Bir markayı seçtik diyelim bu seferde bu markanın hangi cihazını almalıyız onu seçmek gerek. Konsollar sınırlı güce sahip oldukları ve bilgisayar gibi değiştirilip geliştirmeler yapılamadığı için en son çıkan konsolu almanızı tavsiye ederiz. Son modellerden biri olan PS5 çıktığından beri stok problemi yaşamaktadır. Bilgisayar tarafındaki Mining problemi yüzünden oluşan stok problemi konsollarda da görülür. 

Bunca seçenek arasından birini seçip oyunlarınızın başına geçebildiyseniz, sizlere iyi eğlenceler iyi oyunlar dileriz. 


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir