×
Deprem Yardım

Ölüme Sürükleyen Karaciğer Yağlanması Nasıl Önlenir?

Karaciğer yağlanması son zamanlarda ülkemizde sıklıkla görülmeye başladı. Siz de bu hastalığı bertaraf etmek için geç kalmayın!


“Karaciğer yağlanması nasıl önlenir?” sorusu pandemi sonrasında daha çok dillendirilmeye başladı. Sağlıklı yaşamak için başta beslenmeye dikkat etmek gerekiyor. Beslenmeye dikkat etmediğinizde vücudunuzdaki birçok sistem işlevini yerine getiremez hale geliyor. Eğer siz de karaciğer yağlanmasından şüpheleniyorsanız ve bir an önce önlem almak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Karaciğer yağlanmasının ne olduğunu, belirtilerini ve önlemek için izlemeniz gereken yolları en ince ayrıntısına kadar anlattık. Siz de anlattıklarımızı hayatınıza entegre ederek ve elbette hekim kontrolünden geçerek sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ancak unutmayın ki sağlıklı bir yaşam için sabır ve azmi elinizden bırakmamalısınız.

Karaciğer yağlanması nedir?

Karaciğer; yaptığı döngüyle vücuttaki alkolün, kötü kanın ve toksinlerin atılmasını sağlar. Ancak yapılan beslenme yanlışları nedeniyle karaciğer yağlanması oluşur. Böylece karaciğer işlevini yerine getiremez. Karaciğer yağlanması, ciltte belirtiler göstermeye başlar. Daha sonra bu belirtiler büyüyerek karşınıza çıkar.

Karaciğer yağlanmasında yasak yiyecekler nelerdir?

Karaciğer yağlanması belirtileri görmeye başladığınızda aşağıdaki yiyecekleri diyet listenizden çıkarmanız önem arz etmektedir.

 • Alkol bazlı içecekleri hayatınızdan çıkarın.
 • Mısır şurubu bulunan yiyecekler size zarar verecektir.
 • Salam, sucuk ve sosis gibi şarküteri ürünlerini tüketmeyi bırakmalısınız.
 • Trans yağları hayatınızın en ücra köşesine atın ve o köşeye bir daha bakmayın!

Karaciğer yağlanmasında bitkisel tedavi mümkün mü?

"Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir?" sorusu, Canan Karatay ve daha birçok uzman tarafından açıklandı. Yapılan açıklamalara göre bitkisel tedaviyi şu şekilde uygulayabilirsiniz:

 • Karaciğer yağlanmasını ne temizler diyorsanız size ilk olarak limonu önerebiliriz. Örneğin her sabah aç karnına sıcak suyun içerisine sıkacağınız birkaç damla limon ile büyük çapta önlem alabilirsiniz.
 • Suya veya salatalara atacağınız zerdeçal ile karaciğer yağlanmasını bertaraf edebilirsiniz.
 • Her gün 2 bardak içeceğiniz yeşil çay size ve sağlığınıza büyük oranda fayda sağlayacaktır.
 • Tansiyon ve kolestrol dengelemek için kullanacağınız elma sirkesini karaciğer yağlanması için de tercih edebilirsiniz. Böylece sadece bir elma sirkesiyle birçok yönden sağlıklı vücuda sahip olabilirsiniz.

Karaciğer yağlanması olanların yorumlarını duymalısınız!

Alkole bağlı karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir sorusu en fazla sorulan sorular arasındadır. Ancak sizlere bu hastalığa maruz kalan kişilerin yorumlarını söylemek istiyoruz. Karaciğer yağlanması kapsamında kronik hasta kabul edilenler, insanlara 3 öneride bulunmaktadır:

 • Kesinlikle alkolü hayatınızdan çıkarın. Alkol kullanan arkadaşlarınızla iletişimi kesin.
 • Günlük şekilde spor yapın. Bu yüzme, fitness, yürüyüş ya da koşu olabilir. Hatta ev içi sporlar bile olabilir.
 • Fazla kilolarınızdan sağlıklı bir şekilde kurtulun.

Ölüme sürükleyen karaciğer yağlanmasının nasıl önleneceğini sizlere açıkladık. Eğer bu yönde bir sıkıntınız olduğunu düşünüyorsanız en kısa zamanda doktora başvurmalısınız. Sağlıklı günler dileriz!


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir