NFT Nedir? Satış Nasıl Yapılır?

Sanat eserlerinin yüksek fiyatlar üzerinden satışını dijital platforma yansıtan NFT’ler ile ilgili merak edilenler yazımızda!


Bugün teknoloji hayatımızı ele geçirmişken artık tüm hayat dijital platformlar üzerinde akıp gidiyor. Hepimiz sosyal medya platformlarının müdavimi olmuşken içerikler oldukça hızlı bir şekilde elimize ulaşıyor. Peki ya internette çabucak bulunabilecek bir şeyi; o içeriği ilk üreten kişi, yani içeriğin yaratıcısı, 70 milyon dolara satıyorsa ve birileri bu parayı ödeyip o içeriği satın alıyorsa? Evet, bu soru aslında NFT’nin temelini oluşturan olgu. Yazımızın devamında NFT ile ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

NFT nedir?

Non-fungible token, yani NFT Türkçede değiştirilmez çip para anlamına geliyor. Ethereum blockchain teknolojisine ait bir ürün olan NFT, dijital ortamlarda var olan eserlere sahip olmak için gereken bir tür sertifika gibidir. NFT ile gerçekleştirilen alışverişlerin kaydı blockchain sistemlerinde tutuluyor. Bu blockchain, yani blok zincirleri, depoladıkları verilerin değiştirilmesine izin vermez, bunun için özel olarak şifrelenmiştir. NFT’ler, adı üstünde Non-fungible, yani değiştirilemez, silinemez, bir kopyası yoktur. Tıpkı sanat eserleri gibi her bir NFT eşsizdir, özgündür. Bu sebeple benzer olsalar bile eşitlenmeleri mümkün değildir.

Dijital sanatçılar için oldukça avantajlı olan NFT teknolojisi, bir sanat eserinin veya herhangi bir dijital varlığın hem mülkiyet hem de piyasa değeri olarak karşılığının bilinmesini sağlar. NFT sertifikalarına göre eğer bir sanatçı eserini NFT üzerinden satıyorsa sonrasında o eser el değiştirdiğinde eser üzerinden komisyon alabilir. Ayrıca NFT’nin aracıları ortadan kaldırması sanatçı ve alıcıları ortak bir platformda buluşturuyor.

NFT nasıl yapılır, nasıl NFT satılır?

Bir NFT oluşturmak için kripto konusunda dünyaları bilmenize gerek yok. Basit birkaç işlemle herkes NFT üretebilir. 

İlk olarak NFT’lerinizi hangi blockchain üzerinde yayınlayacağınızı belirleyin. Şunu da belirtmek gerekir ki bugün NFT denince akla gelen ilk blok zincir Ethereum olmaktadır. Ancak sizin isteklerinize göre farklı blok zincirleri bulmak mümkün. Her blockchain sistemi, kendine özel pazar yeri ve uyumlu cüzdan gibi standartlarını kendisi belirler. 

Örnek vermek gerekirse Binance’ı ele alalım. Binance üzerinde bir NFT oluşturduğunuzda, bu NFT’ler sadece Binance blockchaine uyumlu platformlarda satılır. Ancak eğer ürettiğiniz NFT’yi OpenSea’de satmaya çalışırsanız Ethereum blockchain sistemi ile çalıştığı için başarısız olursunuz. 

İlgili eseri satmak için pazarı belirledikten sonra yapmanız gereken şey eserinizi sisteme bir dosya olarak yüklemektir. Tam da burada bir püf noktası var, bu dijital varlığın herhangi bir eşi var mı yok mu diye özgünlüğü sorgulanır. Eseriniz bu testi geçtiğinde NFT’ye dönüştürülür. Artık dilediğiniz gibi açıklama ve fiyat bilgisi girebilirsiniz. İşte NFT satışı yapmak bu denli kolay. Ancak özgün bir eser üretmek, eh biraz zor olabilir. 


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir