Nasıl Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanılır?

Düzenli bir okur olmak hiç de zor değil!


”Kitap okumaya bir türlü alışamıyorum.” ya da ”Aslında iyi bir okuyucuydum ama artık pek okuyamıyorum.” diyorsanız tam da doğru yerdesiniz! Düzenli olarak kitap okumak aslında hiç de zor değil. Hele ki şu evde olduğumuz günlerde çok daha mümkün. Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için yapabileceğiniz şeyleri derledim, keyifli okumalar!

1. Doğru kitabı seçtiğinizden emin olun!

Bu zamana kadar kitap okuma alışkanlığı kazanamadıysanız büyük ihtimalle size uymayan kitapları okumaya çalışmışsınızdır. Peki, kendinize uygun kitabı nasıl seçersiniz?

1) Tarzınızı belirleyin. Eğer polisiye kurgular ilginizi çekmiyorsa sırf popüler diye ya da bir arkadaşınız önerdi diye okumaya çalışmayın. Düşünün, siz en çok hangi kategoride ve türde kitap okumaya yatkın olabilirsiniz? Buna karar vermek önemli. 

2) Arka kapak yazılarını ve kitap hakkındaki yorumları okuyun. Bu sayede kitabın içeriği ve üslubu hakkında bir bilgi sahibi olursunuz. Eğer duyduklarınız ve okuduklarınız sizi heyecanlandırıyor yahut meraklandırıyorsa bu kitap sizin için doğru kitap olabilir. 

3) Bir kitap sizi gerçekten sıktıysa ve beğenmediyseniz onu bitirmeye çalışmayın. Hatta en başlarda daha az sayfalı ve akıcı bir dili olan kitapları tercih etmeniz daha iyi olur. (Yine de hemen pes etmeyin, ilk 200 sayfadan sonra bir anda sürükleyicilik kazanan kitaplar da var.)

2. Kitap alışverişi yönteminizi gözden geçirin

Kimisi toplu kitap alıverişi yapar kimisi tek tek alır. Bunlardan biri kesinlikle yanlış diyemem. Çünkü bu kişiden kişiye değişir. Şimdi kendinize şu soruları yöneltin: 

Toplu bir kitap alışverişi yaptınız diyelim. Eve 15 tane kitap geldi. Bu kitapların hepsini kısa bir sürede okur musunuz? Yoksa içlerinden bir iki tanesini okuyup bir süre sonra tekrar yeni bir kitap alışverişi yapmaya mı kalkarsınız? Eğer ikinci durumu yaşıyorsanız kitapları topluca almak sizin için doğru bir alışveriş yöntemi değildir. Bu durumu engellemek için bir kitapçıya gidebilir, beğenebileceğiniz bir kitabı alabilir ve onu hevesle okuduktan sonra yeniden bir kitap daha almaya gidebilirsiniz. 

Heves ve heyecan duymak okuma alışkanlığı kazanmak için oldukça önemli. Heyecanınız alışveriş yapıyor olmaktan ziyade okumaya duyulmalı.

3. Alacağınız kitapların listesini oluşturun

İlginizi çeken tüm kitapları bir listede toplayın. Hemen okumak istedikleriniz, zaman içinde okumak istedikleriniz vs. her kitabı bu listeye yazın. 

Böylece ''Ne okuyacağım ki?'' sorusunu düşünürken fazla vakit kaybetmemiş olursunuz ve gelen okuma isteğinizi kaybetmezsiniz. Ayrıca okumayı düşündüğünüz kitapları da unutmamış olursunuz ve o listeye bakarken içinizde elbette bir okuma isteği oluşacak. 

4. Kendinize hedefler koyun

Kendinize hedefler koymak ve kendinizle yarışmak sizi motive eder. ''Ocak ayında okuyacaklarım'', ''Kış mevsiminde okuyacaklarım'', ''Bu yıl okuyacaklarım'' gibi kendinize uygun hedefler ve listeler oluşturabilirsiniz. 

Hedeflerinizi sizi sıkmayacak şekilde belirleyin. Eğer aylık 10 kitap okuyamayacaksanız listenize kendinizi zorlamak için 10 kitap yazmayın. Mesela aylık 3 kitap hedefi koyun ve onu tamamlamaya çalışın. Zaman içinde kendinizi tanırsınız ve ona göre bu sayıları artırabilir ya da azaltabilirsiniz.

5. Okuduklarınızı not edin ve yorumlayın

Okuduklarınızı takip etmek ve hepsini bir arada görmek sizi motive eder. Mesela kendinize hedef koyduktan sonra tamamladığınız her kitabı not alın. Böylece bir yıl içerisinde okuduğunuz her kitabı bir arada görebilirsiniz, oraya her yeni bir kitap eklediğinizde bir yenisini daha eklemek isteyeceksiniz.

Ayrıca okuduklarınızı kayıt altına alabileceğiniz uygulamalar da mevcut. Hatta yalnızca okuduklarınızı kayıt etmek için tasarlanmış ajandalar bile var. Günümüzde sıkça kullanılan yöntemlerden bir diğeri ise sosyal medyada okuduklarınızı paylaşmak ve yorumlamak. 

O kitapta sizi en etkileyen olayları ya da sözleri kayıt etmeniz sizi okuduğunuz kitaba daha bağlı bir hale getirir.

6. Gerekirse bir ambiyans yaratın

Okuduğunuz ortamın rahat ve size uygun olması önemli. Mesela bir gün kafede okuyun, bir gün doğada okuyun, bir gün evinizde okuyun. Gece ya da gündüz okuyun. Hangisinde daha çok keyif aldınız? Size en uygun zaman ve mekanı belirleyin. Bu sizi okumaya teşvik eder. 

7. Her gün en az 30 sayfa okuyun

Ne olursa olsun her gün okuma yapmaya çalışın. 30 sayfa olsa dahi. Her gün 30 sayfa okuyarak bile yıl sonunda ortalama 40 kitap bitirmiş olursunuz. Zaten o kitap sizi sardığı anda başından bitirmeden kalkmak işten bile değil!

8. Gideceğiniz yere kitabınızı da götürün

Nereye gidiyor olursanız olun çantanızda mutlaka bir kitap olsun. Yolculuk yaparken, bir arkadaşınızı beklerken ya da sıra beklerken telefonunuza bakmaktansa birkaç sayfa okuma yapmak her zaman daha faydalıdır. Zaten çantanızda bir kitap olduğunu bilmeniz sizde ister istemez o kitabı okuma dürtüsü oluşturacaktır.

9. Arkadaşınızla birlikte okuyabilirsiniz

Arkadaşınızla birlikte ikinizin de zevkine uyacak bir kitap belirleyip o kitaba aynı anda başlayabilirsiniz. Belirlediğiniz tarihe kadar o kitabı okumaya çalışırsınız. Böylece okuduğunuz süre zarfı boyunca kitap hakkında konuşabilir, fikir alışverişi de yapabilirsiniz. Ayrıca ortak yapılan bir aktivite olduğu için de bunu tamamlama ihtiyacı duyar, daha şevkle yaparsınız.

Buna benzer olarak da kitap kulüplerine katılabilirsiniz. Belirlenen kitabı bitirdikten sonra bir kafede toplanıp o kitabı okuyan insanlarla sohbet etmek gerçekten çok hoş oluyor. Online olarak da böyle kulüpler bulabilirsiniz.


Peki, sizin uyguladığınız yöntemler neler? Yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Umarım bu derleme size yardımcı olabilir. Unutmayın, okudukça kendinize en uygun olan yöntemleri bulursunuz ve bu sizin için bir sorumluluktan ziyade zevkle yaptığınız bir hobiye dönüşür. Hoşça kalın!


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
8
Tatlış
Sinirli Sinirli
1
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum