Mizofoni: Seslerden Rahatsız Olma Durumu Nedir?

Etrafınızda ses çıkaran herhangi bir şey hayatınızı çekilmez bir hale mi sokuyor? Bu tuhaf olayın arkasında bir hastalık yatıyor olabilir!


2001 yılında ilk olarak karşımıza çıkan terim Jastreboff ve onun birlikte çalıştığı arkadaşları tarafından ele alınmış ve geliştirilmiştir. Nefret anlamına karşılık gelen “miso” ve ses anlamına karşılık gelen “phonia” kelimelerinin birleştirilmesi ile elde edilen mizofoni, Latince bir terimdir. Türkçe karşılığı seslerden rahatsız olma olarak çevrilebilen bu dürtü, bugün pek çok insanın hayatında var olan ve hayatlarını olumsuz yönde etkileyen bir dürtüdür. 

Belirli seslere karşı aşırı hassas olma ve hissedilen rahatsızlık sonucu nefret, iğrenme, korku veya öfke gibi duygular geliştirme olarak tanımlanabilen mizofoni, kişilerin psikolojik yaşamlarını olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlık olarak görülmektedir. Bahsedilen sesler; yemek yeme esnasında çıkarılan sesler, sakız çiğneme sırasında çıkan sesler, horlama sesleri, gülme sesleri, televizyon veya öksürük gibi aslında sıradan olan seslerdir.

Mizofoni (Misophonia) teşhisi nasıl konur?

Genellikle çocukluk ve ergenlik çağında ortaya çıkan bu hastalık kişinin tüm yaşamına dağılabilmektedir. Bu rahatsızlıkta sesin şiddetinin bir önemi olmadığı açıkça belirtilmektedir. Bu rahatsızlığa sahip kişiler ufak seslere büyük tepkiler geliştirirken, yüksek sesle dinlenen müzikten rahatsız olmayabilirler. Mizofoni rahatsızlığına sahip kişiler günlük hayatlarında maruz kaldıkları hafif seslere tepkili oldukları için sosyal yanları bu dürtüleri nedeniyle zarar görebilir. Mizofoni ile yaşayan kişiler yoğun kaygı duydukları için asosyal bir hayatı daha çok benimserler ve giderek yalnızlaşırlar.

Bu rahatsızlıkla baş etmeye çalışan kişiler, rahatsız oldukları sesleri çıkaran kişilere karşı aşırı öfke ve nefret duyguları beslemeye başlarlar. Karşı taraf için de zor bir durum olan bu hastalık karşıdaki insanın kendisini ortamdan çekmesine neden olabilmektedir. 

Mizofoni hastalığına neler sebep olur?

Kesin bir bilimsel bulgu olmamakla beraber bu hastalığın ortaya çıkmasında başlıca nedenlerden söz etmek mümkündür. Kişinin çocukluk yıllarında yaşadığı olumsuz duygu durumları ve geçirmiş olduğu travmalar bu rahatsızlığın ortaya çıkmasındaki en büyük faktör olarak görülmektedir. Çocukluk anılarının kişinin yaşamını kontrol altına almasıyla ortaya çıkan bu rahatsızlık gittikçe artan bir eğilim içerisinde de olabilir. Kişilerin bu rahatsızlık ile kendi kendilerine baş edemedikleri durumlarda işlerin daha ciddi boyutlara taşınmaması için mutlaka psikolojik tedavi almaları gerekebilir. 

Bu hastalığın fizyolojik belirtileri ise şöyle sıralanabilmektedir:

  • Taşikardi
  • Dispne
  • Taşipne
  • Terleme
  • Kaslarda gerilme
  • Göğüste, başta ve kollarda baskıya benzer his
  • Ağız kuruluğu

Obsesif kompulsif davranış bozukluğu ile yakından ilgilendirilebilecek bu durum psikolojide kategori olarak bu gruba girmektedir. Mizofoni hastalığının tedavisinde ilk tavsiye edilen şey rahatsız olunan sesi duymamak için daha yüksek bir ses çıkarma eyleminin bir kaçış mekanizması olarak devreye sokulmasıdır. Kulak tıkacı kullanma veya yüksek sesle müzik dinleme de hastaların yapabilecekleri basit çözümler arasında yer almaktadır. Psikolojik olarak yapılan tedaviler ise çınlama, yeniden eğitim terapileri ve bilişsel davranışçı terapiler olarak sayılmaktadır. 


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.