Metabolizma Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Kendinizi arkadaşlarınız arasında yaşlı olarak nitelendiriyor musunuz? Onlar heyecan ararken siz sakinliği ve huzuru mu tercih ediyorsunuz?


Her insanın iki yaşı vardır. Biri doğum gününüze göre aldığınız yılların hesaplanması, diğeri ise yaşam koşulları ve beslenme ile bedenin hissetmiş olduğu yaştır. İkinci yaş olan metabolizma yaşı, sağlıklı olmak açısından büyük önem taşımaktadır. İnsanların hayat kalitesini ve günlük rutinlerini yaparken yaşadıkları zorlukları belirleyen metabolizma yaşı kişiden kişiye büyük farklılıklar ortaya koyabilir. Aynı yaşta iki kişinin metabolizma yaşları arasında uçurumlar olabileceği gibi yaşça sizden büyük birinin metabolizma yaşı sizden çok daha küçük çıkabilir. 

Kadın ve erkekler için ayrı ayrı hesaplamaların bulunduğu metabolizma yaşı kişinin ne kadar dinamik ve sağlıklı olduğu konusunda bilgi alınmasını da sağlar. Genetik faktörlerin başrol oynadığı metabolizma yaşı, beslenme şekilleri ve yaşanılan hayat zorlukları ile yakından bağlantılıdır. 

Metabolizma yaşı bir nevi sahip olunan organların yaşı olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer sağlıklı beslenmeye dikkat eder ve egzersizlerle vücudunuzu desteklerseniz metabolizma yaşınız vücut yaşınızdan çok daha küçük çıkacaktır. Metabolizma yaşının etki ettiği bir faktör de cilt esnekliğidir. Ruhun nasıl hissettiğiyle de yakından alakalı olan metabolizma yaşı kişilere yaşam enerjilerini veren yaş olarak da tanımlanabilir. 

Metabolizma yaşı nasıl hesaplanır?

Hemen hemen herkes, yaşadığı yıllarla birlikte organlarının ve ruhunun yaşının ne denli denk olup olmadığını merak eder. Profesyonel olarak metabolizma yaşınızın hesaplanmasını istiyorsanız bu konuda hizmet veren profesyonel kişilerden yardım alabilirsiniz. Ayrıca olması gereken miktarlarda kalori alımı ve harcamaları da metabolizma yaşı hakkında bilgi almanızı sağlayabilir. 

Bir kişinin en düşük kalori harcama oranı, (boy*6.25) + ( kilo*9.99)- (yaş*4.92)-161 olarak formüle edilmiştir. Sonuçların uzman bir kişi tarafından yorumlanması ile metabolizma yaşı bulunabilmektedir. 

Yaşlara göre metabolizma hızı nedir?

Herkesin yaşam şartları aynı olmadığı için metabolizma yaşı herkes için farklı değerlendirilebilir. Kullanılan ilaçlar, kullanılan sağlığa zararlı ürünler, yaşam koşulları ve beslenme şekilleri bu olay üzerinde büyük önem taşımaktadır. Bebeklerin, doğduktan sonraki bir yıllık süreçte metabolizma hızı oldukça yüksektir. Bir yaşından sonra ve yirmi yaşına kadar olan süreçte bu hızda düşüş gözlemlenir. 20 yaş ile 60 yaş arası kişilerin kendileri için yaptıkları olumlu katkılar yoksa metabolizma yaşı yüksek görünmeye başlayacaktır. 60 yaşından sonra kişilerin sağlıklı beslenmeleri ve günlük olarak egzersiz yapmaları metabolik olarak daha genç olmalarını sağlayacaktır. 

Hayatın tümüne yansıtılmış sağlıklı beslenme önerileri ve spor dolu bir yaşam hayattan çok daha fazla verim alınmasını sağlayabilmektedir. Yaşanılan olumsuz durumların da ruhen kişileri yaşlandıracağı unutulmamalı ve iyi bir psikolojinin insan hayatı için çok kıymetli olduğu daima akılda tutulmalıdır. 

İnsanın ruhen, bedenen ve kalben kendini iyi hissetmesi hangi yaşta olursa olsun yaşam enerjisi için çok büyük önem taşımaktadır. Kişilerin sağlam bir psikolojik alt yapıya sahip olmaları karşılaştıkları veya karşılaşacakları sorunların üstesinden gelinmesinde çok önemlidir. 


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.