Mantarların Dünyasına Yolculuk!

Dünya üzerinde geniş bir coğrafyaya yayılmış olan mantarlar hem çok lezzetli hem de çok tehlikeli olabiliyor. Sizlere mantarları tanıttığımız yazımızı okumalısınız!


Bugün keşfedilmiş binlerce farklı türü bulunan mantarlar, insanlık tarihinin başlangıcından daha eskilere dayanan bir geçmişe sahiptir. Yer altına kadar uzanan misel ağları, bitkilerin gelişimi ve ekosistemin döngüsünün sağlanmasında büyük etkilere sahiptir. Eski çağlardan bu yana beslenmede oldukça sık karşımıza çıkan mantarlar, farklı yemek tariflerinin ortaya çıkmasında da büyük bir rol üstlenmişlerdir. Mantarların lezzetli oldukları herkes tarafından bilinse de tüm mantar çeşitlerinin yemek için uygun olmadığını da hatırlatmak isteriz.

Ülkemizde yetişen mantarlar nelerdir?

Üç ana başlık altında incelenen mantar türleri,

  • Zehirli mantarlar 
  • Yenilebilir mantarlar
  • Zehirli olmadığı halde yenilmesi sakıncalı mantarlar

olarak sınıflandırılabilir. Ülkemizde yenilebilir mantarlar kategorisinde bulunan 300 tür ve zehirli mantar kategorisinde 100 tür mantar bulunmaktadır. Bu oranlar bizlere göstermektedir ki mantar toplarken oldukça bilinçli davranmak gerekmektedir. Özellikle mantarların görünüşleri ve toplanma zamanları tam olarak bilinmiyorsa hiçbir mantar toplanmamalıdır.

Zehirli olmayan mantarlar nelerdir?

Bugün özel olarak tesislerde yetiştiriciliği yapılan mantarlar, gönül rahatlığı ile yemeklerde kullanılabilen mantarlar olarak bilinmektedir. Kültür mantarı olarak adlandırılan bu tür özel olarak ve özel şartlar altında yetiştirilir. Şapkalı görünüme sahip olan bu tür sotelerde ve soslarda sıkça kullanılarak lezzetli sofralar kurulmasında rol oynamaktadır. 

Kış mevsiminin gelmesi ile ağaçlık alanlarda, özellikle geniş yapraklı ağaçların altında görülebilecek bir mantar olan istiridye mantarı dünya üzerinde yetiştiriciliği yapılan ikinci tür olarak bilinmektedir. Sert ve kalın bir dokuya sahip bu mantar özellikle ızgara olarak tüketilebilir. 

Kendi arasında üç farklı alt türü bulunan kanlıca mantarı özellikle ülkemizin Batı Karadeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Çam mantarı veya çıntar mantarı olarak da isimlendirilen bu mantarlar, genel olarak yağda kızartılarak veya ızgarası yapılarak tüketilmektedir. En değerli mantar çeşitleri arasında yer edinmiş olan bu eşsiz lezzet, sofraların şenlendirilmesinde sıklıkla kullanılmaktadır. 

Mayıs ve kasım aylarını kapsayan süreçlerde ortaya çıkan olan yumurta mantarı kaz ayağı olarak ve tavuk mantarı olarak da bilinmektedir. Avrupa’da popülerliği yüksek bir mantar olan bu tür fındık ile pişirilerek muhteşem bir lezzeti bizlere sunmaktadır. Çiğ olarak da tüketilebilen bu mantar diğer tüm mantarlar gibi nemli ortamları sevmektedir. 

Çörek mantarı ya da porçini olarak bilinen ayı mantarı kahverengi ve kızıl tonlara sahip bir mantar olarak gözlemlenmektedir. Dolgun bir şapkaya sahip bu mantar yaz ve sonbaharda doğada kendini gösterir. Çorbalarda ve sotelerde görülebilecek olan bu mantar türü dilimlenerek kurutulabilmektedir.

Zehirli mantarlar nelerdir?

Delikli şapkası ve kendine has görünümü ile diğer mantarlardan görsel olarak biraz faklı bir görünüme sahip olan kuzu göbeği mantarı genel olarak ilkbaharda aylarında ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde yoğun olarak yetişiyor olsa da zehirli bir mantar türü olduğu için yenilmemesi gereken mantar türleri arasında yer almaktadır.  


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir