Mandela Etkisi Nedir?

Doğru bildiğimiz yanlışların sebebi aslında ne?


Dünya üzerinde çoğu insan bazı şeylerin doğru olduğundan kendini yüzde yüz emin hisseder. Fakat bunların doğru olmadığını söylesek? Peki bunca insan nasıl aynı şeyi düşünebilir? Hem de daha önce hiç ama hiç olmamış bir şeyi…

Nelson Mandela

Bu yanılsamanın adına Mandela etkisi denmesinin sebebi Güney Afrika'nın eski cumhurbaşkanı Nelson Mandela'dır. Dünya üzerinde pek çok kişi, 2013 yılında hayatını kaybeden Nelson Mandela'nın aslında çok daha önceden hapishanede öldüğünü savunuyordu. Hatta çoğu insan bundan o kadar emindi ki aslında 2013 yılında öldüğünü duyduklarında buna inanamadılar. Ama Nelson Mandela 1990 yılında hapisten çıkıp daha sonraki süreçte devlet başkanlığı bile yapmıştı, yani insanların iddiasının gerçek olması imkansızdı. İsmi buradan gelen bu yanılsamanın zamanla daha fazla örneği olduğunu fark etmeye başladık.

Star Wars Repliği

Dünyaca ünlü film serisi Star Wars'ın bir filminde aslında "Luke, I am your father." diye bir replik hiç olmadı. Aslında orada "No, I am your father." deniyor. Fakat büyük bir kesim bunu Luke olarak hatırlıyor.

Hugo ve Tolga Abi

1990'ların sevilen çocuk yarışma programlarından olan Hugo'da gerçekleştiği düşünülen o malum küfür olayı aslında hiçbir zaman yaşanmadı. Hatta programın sunucusu Tolga Gariboğlu bu konuda bir açıklama yaparak böyle bir olayın hiç yaşanmadığını ve bu olayı kanıtlayana araba alacağını bile söyledi. Elbette kimse kanıtlayamadı çünkü gerçekten böyle bir olay hiç yaşanmamıştı. Peki bunca insan nasıl oldu da bu olayın gerçekliğinden bu kadar emin olabildi? Yıllar geçti ama bu hala bir soru işareti...

Teoriler

Bu konunun sebebini paralel evrenlere, zamanda yolculuğa, reenkarnasyona ve başka birçok şeye bağlayanlar oluyor ama bilimsel açıdan henüz kanıtlanmış bir şey yok. Eğer diğer örneklerini görmek ve kendinizi bu konuda test etmek isterseniz buraya tıklayarak Mandela etkisi ile ilgili testimize ulaşabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir