Makyaj Sonrası Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

Günümüz insanlarının vazgeçilmezlerinden makyajın hem uygulanması hem de temizlenmesi oldukça önemlidir. Makyaj sonra cilt temizliği için tüyolar yazımızda!


Makyaj kimimiz için bir tercih veya eğlence olsa da kimimiz için bir zorunluluk olmuştur. Çalışan kadınların hemen her gün vazgeçilmezi konumundadır. Bunun yanı sıra günlük yaşamımızda hiçbir sebep olmamasına rağmen de makyaj yapabiliyoruz. Bu zaman zarfında cildimiz makyaj yüzünden zarar görebiliyor. Makyaj yüzünden gün boyunca cilt gözeneklerimiz kapalı kalıyor, bu da cildimizin havasız kalmasına sebep oluyor. 

Zamanla cildimizde akneler, sivilceler ve daha birçok cilt sorunu ortaya çıkıyor. Bu yüzden gün boyu makyajla kapatılmış olan cildimizi rahatlatmak en büyük önceliğimiz olmalı. Cildimizi rahatlatmak için öncelikle makyajımızı temizlemeli ve cildimizin rahat bir nefes almasını sağlamalıyız. Günümüzde cildimizdeki makyajı arındırabilmemiz için birçok kozmetik ürün bulunuyor. Cilt temizleyici tonikler, köpükler ve sabunlar kullanarak makyajımızı temizleyebiliriz. 

Ne kadar yorgun olursak olalım mutlaka uyumadan önce makyajımızı temizlemeliyiz. Bu sayede gözeneklerimizi açarak cildimizin nefes almasını sağlayabiliriz. Hemen ardından cildimizi rahatlatmak için nemlendirici kremler kullanarak cildimizi şımartabiliriz. Bunun yanı sıra çeşitli cilt maskeleri de cildimizin ışıldamasına ve arınmasına yardımcı olabilir. Tabii ki bütün bu makyaj temizleyici kozmetiklerin, nemlendirici kremlerin ve maskelerin cilt tipinize uygun olması gerekiyor. Cilt tipinize uygun olmayan ürünler kullanmak cildinizin daha çok zarar görmesine sebep olabilir. Şimdi sizlere ev ortamında hazırlanabilecek birkaç cilt bakım maskesi önerimiz olacak:

 1. 1 Kil maskesi


  Arındırıcı ve rahatlatıcı etkiye sahip kil maskesi için 1 tatlı kaşığı gül suyu ve 1 çay kaşığı kil yeterli oluyor. Gül suyu ve kil karıştırılarak yüze sürülür. Karışım yüzde 20 dakika bekletildikten sonra ılık su ile durulanarak temizlenir.

 2. 2 Nane maskesi


  Nane maskesi cildi ferahlatır ve cilt üzerinde zamanla oluşan deformasyonları iyileştirici bir etkiye sahiptir. Nanenin yenileyici ve ferahlatıcı gücü için tek yapmanız gereken 2 yemek kaşığı kuru nane ve 10 tane taze nane yaprağını bir kaba koyarak üzerine bir su bardağı sıcak suyu boşaltmak. Karışımı 20 veya 25 dakika beklettikten sonra yüzünüze uygulayabilirsiniz. Her gün uygulanabilecek basit ve ferahlatıcı bir maske.

 3. 3 Maden suyu toniği


  Maden suyu makyajla ilgili hemen her alanda bize yardım etmeye devam ediyor. İşin garip yanı makyajı sabitlemeye yardım eden bu madde aynı zamanda makyajı temizlemek için de kullanılıyor. Maden suyunu makyajı temizledikten hemen sonra bir pamuk yardımıyla cildinize uygulayabilirsiniz. Ferahlatıcı ve yatıştırıcı etkisini anında fark edeceksiniz. Yalnız soda suyu değil maden suyu kullandığımızdan emin olmalıyız çünkü ikisi aynı şey değil!

 4. 4 Mango maskesi


  1 adet olgun mango, 8 tane öğütülmüş badem, 2 tatlı kaşığı yulaf ezmesi, biraz kil ve bir miktar sütü karıştırarak soğuk bir şekilde cilde uygulayın. 15 dakika sonra bol su ile yıkarsanız gözenek sıkılaştırıcı ve arındırıcı etkisinin farkına varacaksınız.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.