Küçücük Yüzölçümleri ile Dünyanın En Küçük 4 Ülkesi!

Vaktim az ama ülke ülke gezmek görmek istiyorum diyorsanız işte karşınızda yüzölçümü bakımından dünyanın en küçük 4 ülkesi!


Dünyanın en küçük 4 ülkesi boyutlarını duyduğunuzda sizi şaşkınlığa düşürebilir. Dünya günümüzde sandığımızdan çok daha küçük. Gelişen teknoloji ve günden güne artan ulaşım imkanları ile birlikte Dünyanın öbür ucuna bile ulaşmak saatler içerisinde mümkün olabilmekte. Dünya genelinde tam 208 tane ülke bulunmaktadır. Bu ülkelerin birçoğunun adını dahi duymamış olabilirsiniz. Üstelik bu ülkelerin büyük bir çoğunluğu (tam 117 tanesi) Asya ve Avrupa kıtalarında yer almaktadır. Dünya genelinde bulunan ve tüm ülkeler arasında en küçük olan 4 ülke ve bu ülkelerin ilginç özellikleri burada.

 1. 1 Roma’da bir ülke: Vatikan (0.44 km² ile)


  Vatikan, dünyanın en küçük ülkesi olarak bilinmektedir. Bir ülke olarak Vatikan’ın yüz ölçümü ise sadece 0.44 km² büyüklüğündedir. Aslında Vatikan bir şehir devletidir. İtalya’nın Roma şehrinde bulunmaktadır. Yanlış duymadınız bir ülkenin içerisinde bulunan başka bir ülke arıyorsanız bu soruya cevabınız Vatikan olacaktır. 

  Vatikan’a gitmek için de özellikle vize almanız gerekmez. Ancak yine de ülkeye doğrudan ulaşım imkanı da bulunmamaktadır. Yani Vatikan’a gitmek isterseniz mutlaka İtalya vizesine sahip olmanız gerekir.

 2. 2 Monaka (2 km² ile)


  Monaka, dünyanın en küçük 2. ülkesidir. Denize kıyısı olan bir ülkedir. Konum olarak da Fransa’nın güneydoğusunda bulunmaktadır. Monaka’nın büyüklüğü ise 2 km² ile sınırlıdır. Ülkeye havadan ulaşım mümkün değil çünkü ülkede hiç havalimanı bulunmuyor.

  Monaka’ya ulaşmak için sadece karayollarını kullanabilirsiniz. Dünya gezisi yapmak gibi bir niyetiniz varsa Fransa yakınlarındayken Monaka’yı da ziyaret etmeniz önerilir. Farklı bir kültürel yapısı ile boyutuna bakmadan sınırlarına girdiğiniz andan itibaren kendinizi ülkenin büyüsüne kaptırabilirsiniz.

 3. 3 Nauru (21 km² ile)


  Nauru, Güney Pasifik Okyanusu içerisinde yer alan ve 21 km² yüz ölçümüne sahip olan bir ülkedir. Burada turizm imkanları bir hayli kısıtlıdır. İnsanlar geçimini çoğunlukla madencilikle sağlamaktadır. Hem nüfusu hem yüzölçümü bir hayli küçüktür.

  Nauru aynı zamanda bir ada ülkesidir ve dünyanın en küçük ada ülkesi olma unvanını da kendinde bulundurur. Naura’da hiç nehir ve kültürel koruma alanı yoktur. Küçük olması sizi yanıltmasın! Dünya üzerinde yerleşim yeri olarak tarihi neredeyse 3000 yıl öncesine dayanan köklü bir coğrafyadır.

 4. 4 Tuvalu (26 km² ile)


  Dünyanın en küçük 4 ülkesi sıralamasında son sıra Tuvalu'ya ait. Tuvalu neredeyse deniz seviyesinde bulunan ülkelerden biridir. Büyük Okyanus kapsamında bulunmaktadır. Tuvalu’nun resmi olarak bilinen vatandaş sayısı 10 bin kadardır. Üstelik dünyanın nüfusu en az olan ülkelerinden biridir.

  Tuvalu’da bulunma şansına sahip olursanız mutlaka adaları tek tek ziyaret edin. Tuvalu’yu ziyaret etmek için yılın en uygun zamanları mayıs ve ekim ayları arasıdır. Burada geleneksel lezzetlerin tadına varmadan bulundum demek de pek anlamlı olmayacaktır. Kendilerine özgü geleneksel lezzetleri ile tadanları şaşırtan bir ülkedir.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir