Kripto Para Madenciliği Nedir?

Yeni dünya ekonomisinin terimleri çok karışık! Mining olarak da bilinen kripto para madenciliği nedir? Bu yazımızda sizler için açıkladık!


Bugün hepimizin sıkça duyduğu bir kavram, kripto para. Peki anlamını yeterince biliyor muyuz? Kripto paralar, blockchain ve mining hakkında merak ettiğiniz pek çok şeyi burada bulabilirsiniz. Her şey, ilk olarak 2008 yılında Japon Satoshi Nakamoto tarafından Bitcoin teknik incelemesinde açıklanan Bitcoin ile başladı. Onun fikri, dijital bir para biriminin kurulmasını sağlamaktı. Bu, merkezi olmayan bir temelde organize edilmeliydi yani hükümetler veya bankalar tarafından yönetilmemeliydi.

Bitcoin nasıl oluştu?

En başından itibaren enflasyonu dışlamak için maksimum Bitcoin sayısı toplam 21 milyon ile sınırlandırılmalıdır. Bununla birlikte, merkez bankalarının aksine Bitcoin birimleri banknotlar gibi basılmaz, ancak bilgi işlem gücü kullanılarak yalnızca dijital olarak oluşturulabilir diye düşünerek Bitcoin mantığını oluşturdu. Bunun temeli "Blockchain" olarak adlandırılır. Çünkü kripto madenciliği veya Bitcoin madenciliği ile her bir bireysel işlem "bloklarda" özetlenir. Bunlar daha sonra doğrusal olarak sıralanır. Merkezi olmayan bu eşler arası ağ aracılığıyla birbirine bağlanır. Tüm bloklar, yapılan işlemler için bir tür kontrol numarasını temsil eden "karma değerler" olarak adlandırılır. Çek numarası, sırayla mevcut işlemin bireysel karma değerlerini ve önceki işlemin karma değerlerini içerir. 

Kripto para üretmenin zorlukları nelerdir?

Basitçe söylemek gerekirse kripto para madenciliği yapmanın iki farklı yolu vardır. Bunların en başında özel Bitcoin madenciliği, evden ve bulut üzerinden kripto madenciliği gelmektedir. İki seçenek aşağıda daha ayrıntılı olarak incelenmektedir:

Özel Bitcoin madenciliği (Mining):

Her tür mining temeli, madencilik sırasında üretilen kripto para birimidir. 100 kata kadar daha verimli ve yedi kat daha hızlı kripto para madenciliği yapabilir. Ancak bu bile bulut yoluyla kripto madenciliğine kıyasla her zaman karlı değildir.

Bulut üzerinden kripto madenciliği:

Kendinizi evden kripto madenciliği yapma zahmetinden kurtarmak istiyorsanız bir bulut madenciliği sağlayıcısından hash gücü kiralama seçeneğiniz var. Artık bazıları tüm madencilik çiftliklerini işleten sayısız farklı sağlayıcı var. Sözleşmeler, farklı kripto para birimleri için ilgili sağlayıcının web sitesi aracılığıyla yapılabilir. Sözleşmelerin maliyetleri kiralanan hizmete dayanmaktadır. Bu şekilde, sağlayıcılar kripto para birimlerinin değerinden bağımsız kalır.

Mining detayları nelerdir?

Mining son derece karmaşık, yoğun ve dolayısıyla pahalı bir süreçtir. Fakat mining yapmayı öğrenildikten sonra para ve zaman su gibi sizden yana akmaktadır. Kripto para biriminin değeri de üretilen birim miktarı arttıkça düştüğünden, düzenli aralıklarla “yarılanma” adı verilen bir olay gerçekleşir. Bu, belirli bir noktadan itibaren bir birim kripto para birimi üretmenin iki kat daha pahalı olmasını sağlar. Aksi takdirde enflasyona yol açacağı için bu önlem gereklidir. Tersine, bu, bir kripto para birimini oluşturmak için giderek daha fazla bilgi işlem gücünün gerekli olduğu anlamına gelir. Güç tüketimi ve donanımdaki aşınma ve yıpranma hızla artar. Kendi bilgisayarınızla araştırma yapmak kesinlikle kârsızdır. Becerikli kripto madencileri, kısa süre sonra kripto para birimlerini daha karlı bir şekilde çıkarmanın yeni yollarını aramaktadır.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.