Kök Çakrası Nedir? Kök Çakra Dengelenmesi Nasıl Sağlanır?

İlk çakramız olan kök çakra nedir, neyi temsil eder? Kök çakra tıkalı olunca ne olur? Kök çakra nasıl şifalandırılır?


Bedenimizdeki enerji topları veya enerji alanları olan çakralar hakkında daha önce detaylıca bir tanım yapmıştık. Çakra, kelime kökeni olarak girdap, çark, döngü gibi anlamlara gelmektedir. Vücudumuzda omurga hizasında sıralı 7 ana çakra ve 21 minör yani küçük çakra bölgeleri bulunuyor. 7 ana çakranın ilki olan kök çakrası nedir, ne işe yarar, kök çakrası tıkanırsa ne olur ve kök çakramızı nasıl şifalandırırız gibi sorulara yanıt bulacağız.

Kök çakra, 7 ana çakranın ilkidir. Kök çakra, “Muladhara” adıyla da bilinir. Mula, etimolojide “kök” anlamına gelmektedir. Bu çakra, ilk üç omurda ve pelvik tabanında yani omurganın ucunda bulunur. Kök çakra ilk çakra olmasının yanında en yoğun enerjiye sahip temel çakradır. Kök çakrasının rengi kırmızıdır. Her çakranın elementi bulunur ve kök çakranın da elementi “köklenmek” ile olduğundan dolayı topraktır. 

Kök çakranın dengeli olması neden önemlidir?

Kök çakranın notası “Do”dur ve bu çakra dünyayı temsil eder. Kök çakra mantrası ise “LAM”dır. Burası adı üstünde köklenmek, kök salmak, hayatta kalmak, cinsel dürtüler, güvenlik ihtiyacı, yaşam kaynağını temsil eder. İnsanın ilk dürtüsü olan hayatta kalmak ile ilgilidir. Adrenalin salgılanması bu çakra ile bağlantılıdır.

Spiritüel enerjide, enerji aşağıdan yukarı çıkar. Bu sebeple bu çakranın tıkalı olması başta kundalini olmak üzere enerji akışını tıkar ve diğer çakraları çalıştırmaz. Kök çakranın kapalı veya tıkalı olması demek kişinin ailesiyle bağlarının zayıf olması, korkularının, şüphelerinin artması demektir. Kök çakrası kapalı kişi hayata karşı ilgili olmaz, birçok konuda blokajlar yaratır ve çekim yasasını çalıştıramaz. 

Kök çakra tıkanması sürekli yorgunluk, değişime kapalı olma ruh hallerine sebep olur. Depresyona meyilli, kabızlık, aşırı kilo alma gibi durumlar da bu çakranın tıkalı olmasından kaynaklıdır. Sık sık hastalanma, her şeyden korkma da belirtiler arasındadır. Kısacası kök çakrası kapalı kişinin hayal enerjisiyle bağlantısı kopmuş demektir.

Kök çakrayı nasıl şifalandırabiliriz?

  • Kök çakra olumlamaları yapabilirsiniz. Örneğin; güvendeyim, güçlüyüm, kökleniyorum, yeterliyim gibi olumlamalar iş görecektir.
  • Kırmızı rengi kullanabilirsiniz. Özellikle kırmızı doğal taşlar, kırmızı aksesuarlar veya kırmızı kıyafetler kök çakrayı dengede tutar.
  • Hareket edin. Mümkünse sürekli olarak dans edin!
  • Kök çakra meditasyonları, yogaları yapın!
  • Doğa yürüyüşleri yapın.
  • Toprak ile ilgilenin.

Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.