Kitap Okumaya Yeni Başlayanlar İçin 5 Kitap Önerisi!

Kitap okumaya yeni başladıysanız ve ne okuyacağınızı bilmiyorsanız listemiz tam size göre!


Kitap okumak oldukça keyifli ve faydalı bir alışkanlık olsa da kimilerine zor gelir. Siz de düzenli olarak kitap okumakta zorlanıyorsanız önce “Nasıl Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanılır?” içeriğimizden faydalanabilirsiniz. Şayet “Sadece ne okuyacağımı bilmiyorum.” diyorsanız tam da bu konuda yardımcı olmak adına bir liste hazırladık! Baştan söyleyelim, bu listede okuduğunuz veya okumakta olduğunuz kitaplar olabilir. Eğer sizin de önermek istediğiniz kitaplar varsa yorumlarda bizimle paylaşmaktan çekinmeyin!

5. Şeker Portakalı - José Mauro de Vasconcelos

Şeker Portakalı, yoksul bir ailenin oğlu olan Zeze'nin başından geçenleri anlatır. Zeze, yaramazlıkları ile tüm mahalleye yaka silktiren bir çocuktur. Yaramaz olmasının yanı sıra yaşıtlarına oranla gerçekten çok zekidir. Ailesinin yoksul olması sebebiyle Zeze'nin çevresindeki insanlar onu kısıtlarlar. Yetişkinlerden sürekli dayak yiyen ve ihmal edilen Zeze, o kadar geniş bir hayal gücüne sahiptir ki tüm bu istismarlara hayal gücüyle meydan okur.

Şeker Portakalı, kitap okuma isteği olup da okumakta güçlük çekenler için önerebileceğimiz en iyi kitaplardan!

4. Otomatik Portakal - Anthony Burgess

Otomatik Portakal, insan farklılığının gerekliliğini, iyiliğin ve kötülüğün seçilme şansının insanın kendi elinde olması gerektiğini anlatır. Kitabın başları çoğu okura göre sıkıcı veya sinir bozucu gelebilir. Fakat kitabın sonunda çoğu kişide bu duygular yerini hayranlığa bırakıyor. Bitirdiğinizde iyi ki okumuşum diyebileceğiniz nadir kitaplardan olan Otomatik Portakal; kurgusu ve sürükleyiciliğiyle sizi kendisine bağlayacaktır.

3. Simyacı - Paulo Coelho

Simyacı, tek hayali dünyayı gezmek olan, mutluluğu farklı yerlerde bulacağına inanan bir çobanın hikâyesini anlatır. Başkahramanımız Santiago, bir okulda öğrenim görmesine rağmen dünyayı gezmek için çoban olmaya karar verir. Koyunlarıyla farklı bir iletişimi olan Santiago, önceden birkaç kez gördüğü rüyayı tekrar görür. Bunun üzerine rüyasındaki hazinenin peşine düşer.

Simyacı, Mevlana'nın Mesnevi'sinde geçen kısa bir hikâyeden esinlenerek yazılmıştır ve çıkarabileceğimiz birçok ders barındırmaktadır. Okuyucularına harika çıkarımlar yaptıran Simyacı, ilgi çekici konusu ve akıcı anlatımıyla listemizin 3. sırasında bulunuyor.

2. 1984 - George Orwell

Bireyselliğin yok edildiği, düşüncelerin kontrol altına alındığı, insanların köleleştirildiği ve yapılan her şeyin iktidar tarafından izlenildiği bir ülke hayal edin. Ağzınızdan çıkan her kelimenin iktidar tarafından duyulabildiğini... Aşk, sevgi, cinsellik, aile gibi kavramların olmadığını ve neredeyse aklınıza gelebilecek her şeyin yasaklandığını düşünün. Ayrıca yasakları çiğnediğiniz takdirde hayattan siliniyorsunuz. İşte 1984 kitabında tüm bunların yanlış olduğunu fark eden başkahramanımız Winston'ın başına gelenleri okuyoruz.

1947 yılında George Orwell tarafından yazılan kitap âdeta geleceğin senaryosudur. Bir nevi uyarı çığlığı olarak düşünebilirsiniz.

1. Küçük Prens - Antoine de Saint-Exupery

Dünyada en çok okunan kitaplardan biri olan Küçük Prens'te, bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyası anlatılır. Kitap, Sahra Çölü'ne düşmüş bir pilotun Küçük Prens ile karşılaşmasıyla başlar. Özellikle Küçük Prens'in yurdundan ayrılıp altı ayrı gezegene yaptığı gezileri anlatır.

Bu kitabı okurken Küçük Prens'in yaşadıkları ve öğrendikleri sayesinde kendimize tekrar bakıyoruz. Bazı zamanlar ne kadar büyüdüğümüzü düşünür, duraksarız fakat anlamlandırmak güç gelir. Küçük Prens'in de dediği gibi: "Büyüklere her şeyi açıklamak gerekir zaten."

20. Yüzyılın En İyi Kitabı” seçilen Küçük Prens, okumanızı isteyeceğimiz ve ısrarla önerdiğimiz kitapların başında geliyor.

 1. Peki bu alıntılardan hangisini daha çok beğendiniz?

  1. "Bir şeyi gerçekten istersen," demişti yaşlı adam ona, "onu gerçekleştirmeni sağlamak için bütün evren işbirliği yapar." -Simyacı
  2. Ölene kadar sorumlusun, gönül bağı kurduğun her şeyden. -Küçük Prens
  3. Küçük kurallara uyarsan, büyük kuralları çiğneyebilirsin. -1984
  4. Uyuyalım. İnsan uyudu mu her şeyi unutur. -Şeker Portakalı
  5. Bir rüya ya da kabus aslında kafanızın içindeki bir film gibidir o kadar, tek farkı siz de içinde yer alabilirsiniz. -Otomatik Portakal
  14 Oylar
  Sonucunu Paylaş

Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
1
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir