Kişisel Gelişim Uzmanlığı Nedir?

Kişisel gelişim uzmanlığı nedir? Kişisel gelişim uzmanı nasıl olunur? Daha fazlası için okumaya devam et!


Bireylerin bir amaç doğrultusunda belirli bir konuma ulaşmalarında onlara yardımcı olan ve bir yol haritası çizen ve bu alanda eğitim almış kişilere kişisel gelişim uzmanı denilmektedir. Bu meslek dünya çapında küresel bir meslektir. Bu yönde kendini geliştirmiş profesyonellere, çoğu zaman insanlar başvurur ve gelecek planlaması yaparlar.

Kişisel gelişim uzmanı olabilmek için üniversitede bu uzmanlık bölümlerine kayıt olmak gerekir. Bu bölümler üniversitede bazı alanlara ayrılabiliyor. Psikolojik danışmanlık ya da rehberlik olarak geçen bölümlere ülkemizde ilgi bayağı fazladır. Tabii sadece üniversite mezunu olmak bu işi yapmak için yeterli olmuyor. İlgili alanın birçok sertifika programları bulunmaktadır. Bazı kurum ve kuruluşların dışında da birtakım kurslar aracılığı ile bir donanıma sahip olup bu mesleği icra edebilirsiniz.

Alanında uzmanlaşmak!

Kişisel gelişim üzerine kariyer yapmak ve uzmanlaşmak isteyen adayların bu alanda yayın yapmış yazarları okuması ve verdikleri seminerlerin takip edilmesi gerekir. Seminer ve kitapların dışında da birtakım uzman insanlarla tanışmak bu işi yapmak isteyen adaylara artı puan getirecektir. Bu konu hakkında uzmanlaşmak için yapılması gereken bir diğer önemli nokta ise hitabet yeteneğinizin iyi olmasıdır. Bir kişisel gelişim uzmanının retoriği yani hitabet sanatı çok iyi olmalıdır. Bu alanda iyi olmak için diksiyon dersleri almak şarttır. Bu alandaki uzmanlar konu hakkında birçok yayın yapmış ve bu yayınları önemli dergilerde yayımlamışlardır. Bu yayınları takip ederek, diksiyon ya da hitabet sanatını daha iyi irdelemek mümkündür.

Zaman yönetimi!

Bu alanda çalışma yapacak olan kişisel gelişim uzmanları çevresini yönetmesinin yanında kendi özünü de yönlendirmesi gerekmektedir. Kişisel gelişim uzmanı, çevresine ve kendisine katkı verebilmek için çok okumalı, yazmalı, seminerleri takip etmeli ve bu alanda çokça düşünmeli, düşüncelerini uzman akranlarıyla paylaşmalıdır. Bu trafiği yönetemeyen kişisel gelişim uzmanı günden güne geriye gidecek, güncelliğini kaybedecektir. Öte yandan zamanı da iyi yönetmeli ve rutin işlerin yanında kendini geliştirecek birtakım hobiler de bulmalıdır. Tabii bir de zamanı iyi yönetmek bu alanda çok çok önem arz eden bir başka noktadır. Bütün bunlar kişisel gelişim uzmanının ne olduğunu göstermektedir.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir