Kişisel Gelişim Danışmanı Nasıl Olunur?

Kişisel gelişim danışmanı nedir? Kişisel gelişim danışmanı nasıl olunur? Tüm soruların yanıtları bu içerikte!


İnsanların belirli hedeflere ulaşmasını kolaylaştıran sektördeki kişisel gelişim danışmanı bireylere yaşam koçları denir. Bu danışman yetkinliğindeki kişiler çoğu zaman insanların hedefleri, ilişkileri, iş dünyaları, ekonomik sorunları ve sağlık problemlerini ele alırlar. Saygın bir kişisel gelişim danışmanı olmak için, akredite bir eğitim alanını tamamlamak ve bir koçluk belgesi almak gerekir. Son yıllarda gelişen iş alanlarının çeşitliği sebebiyle bugün birçok kişi bu alanda istihdam edilmektedir. Bir anlamda bir belge sahibi olmayan kişisel gelişim danışmanları da vardır. Fakat bu işin çok ciddiyet gerektirdiğini bilmemiz gerekir. Ciddi bir danışmanın bazı belge ve sertifikalara ihtiyacı vardır. Uluslararası Koç Federasyonu veya ICF tarafından onaylı belge alan danışmanlar bu işi ciddi ve layıkıyla yapmaya hazır olurlar.

Gerekli eğitimler:

Kişisel gelişim uzmanları belirli özelliklere ve becerilere sahip olmalıdırlar. Bir eğitim programını bitirmek, bu yetiye sahip olmamızı sağlayabilir fakat bir kişisel gelişim danışmanı olmak istiyorsanız birçok alanda kendinizi geliştirmelisiniz. Dünyayı takip etmek de bir seçimdir. Danışmanlar çok çeşitli insan gruplarıyla çalışmak durumundalardır. Bu sebeple kendilerini geliştirmeleri, dünyada olup bitenleri sürekli güncel yayınları takip etmeleri onlara artı bir değer kazandırır.

Eğitim ve Öğretim: Kişisel gelişim danışmanı kimliği kazanmak herhangi bir resmi belge almadan da kazanılabilir bir beceri olsa da bir kuruluştan eğitim almanız tavsiye edilir. Bu konu hakkında çokça kurs vardır. Birçoğu yüz yüze olmakla beraber son yıllarda yüz yüze eğitimler de önem kazanmıştır. ICF koçluk eğitimi içinde etik değerler önemli bir yer teşkil eder. Müşteri ile ilişki kurma, etkili iletişim, öğrenmeyi kolaylaştırma ve hedef belirleme gibi birçok alanda yeterlilik sağlamaktadır. Danışmanlık eğitimi alacağınız uzmanlık düzeyine göre birkaç ay ya da bir yıl kadar sürebilir.

Alınacak Eğitimler: Bir de eğitmenlik ile alakalı bilgi sahibi olmak çok değerlidir bu alanda. Çok farklı tipler mevcuttur. Her eğitimin kendi içinde farklı bir anlayışı vardır. Bars Eğitmeni, Beden Proses Eğitmeni, Ana Lisans Eğitmeni alacağınız eğitimlerdir. Seçtiğiniz bir alanda kendinizi geliştirirseniz kısa zamanda ilerleme kaydedersiniz. Böylece kişisel gelişim danışmanlığına adım atmış olursunuz.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir