Kintsugi: Kırıkları Onarma Sanatı

"Dünya herkesi kırıyor ve sonra bazıları o kırık yerlerden daha güçlü çıkıyor."


Hayat, bize her zaman iyi yüzünü göstermez. Bazen dersi öğrenebilmemiz için yara almamız gerekir. Sonra da yara aldığımız yerden güçlenmemizi bekler hayat. Buna büyümek denir. İşte Japonlar bunu bir hayat felsefesi haline getirmişler. 

Antik Japon Krallığı’ndaki bir inanışa göre kırılan bir eşya tamir edilip eskisinden daha iyi duruma gelebilirdi. Kusurları onarmak ve kırılan eşyayı yeniden doğmuş hale getirmek felsefesine Kintsugi denirdi. Bu inanışın temelinde ise kusurlarımızın bizi özel yaptığı, aslında kusurlarımızdan keyif almamız gerektiği inancı yatıyor. Kusurların güzelliğine odaklanan bu inanışa Wabi-Sabi denir. Buna bir nevi kusurların kusursuzluğu diyebiliriz.

Kelimeyi etimolojik olarak incelersek eğer “Kin” Japoncada “altın” demekken, “Ksugi” ise “birleştirme, yama” anlamlarına gelmektedir. Buna ek olarak bir de Kintsukurio vardır. “Tsukurio” ise “tamir etme” anlamına gelir.

Kintsugi’nin hikayesi 15. yüzyılda Japon bir komutanın en sevdiği Çin yapımı çaydanlığının kırılmasına dayanır. Komutan çaydanlığın tamir edilmesini ister ancak önüne gelen sonuçtan hiç memnun değildir. En sevdiği çaydanlık zımba ve çivilerle kaplıdır. Daha sonra, komutan Wabi-Sabi tekniğini kullanan Japon zanaatkarlardan güzel bir yol bulmalarını ister. Wabi-Sabi kusurlarla barışık olma inancını taşır. Bu sayede zanaatkarlar kırılan parçaları altınla birleştirerek estetik bir şekilde onarır. İşte böylece Kintsugi felsefesi doğmuş oluyor. 

Kintsugi felsefesine göre kırılmış bir eşya yok olmaz, düzeltilerek yeni bir forma dönüşür. Kırılmanın izlerini gizlemek yerine özellikle o izleri altın veya gümüşle kaplayıp belirginleştirir. Kintsugi’de amaç kırılan ve onarılan bir eşyanın yeni gibi görünmesi değildir. Kusurlarıyla güzelleşmesi ve yeni bir bakış açısıyla yeniden doğmasıdır.

Ernest Hemingway’in de dediği gibi “Dünya herkesi kırıyor ve sonra bazıları o kırık yerlerden daha güçlü çıkıyor.” Bizler de kırıklarımızı gizlemek yerine yaşanmışlığın yüceliğinin farkına varmalıyız. Kintsugi her zaman cebinizde taşıyacağınız bir yaşam biçimi olsun. Kırıklarınızı saklamayın, unutmayın zırhında hiç izi olmayan savaşmış sayılmaz.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
1
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
3
Şaşkın

0 Yorum