Kendimizi Neden Değersiz Hissederiz?

İnsanlar hayatlarının en az bir döneminde kendilerini değersiz hisseder. Peki bu durumun kaynağını öğrenmek ister misiniz?


Yaşamın içinde kendimizi işe yaramaz, değersiz hatta gereksiz hissettiğimiz zamanlar olur. Yaşama karşı amaçsız, çaresiz ve umutsuz olmak öz değerlerinizde oluşmuş bir zedelenmenin sonuçları olabilir. Değersizlik, kişilerin kendilerini önemsiz veya amaçsız hissetmelerine neden olan bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüz dünyasında oldukça fazla karşılaşılan bu psikolojik sorun, kişinin hayattan zevk almasının önüne geçerek onu çok daha büyük sorunların eşiğine getirebilir.

Öz değer ve öz saygı nedir?

Kişinin kendisine ne kadar değer verdiğinin bir ölçütü olarak öz değeri görmekteyiz. Öz değer ve öz saygı yakından ilişkilidir. Öz saygı kişinin kendisini nasıl algıladığının hayatına olan yansımasıdır. Sadece içsel olarak değersiz hissetmek yalnızca öz saygınızı geliştirmeniz ile düzelmeyecektir. Kişinin hayatında yaşadığı ani travmalar kişinin depresif bir ruh haline girmesine neden olabilir. Bu tür olayların art arda gelmesi kişini değersiz hissetmesinde büyük rol oynar ve kişi zamanla kendisinin bir anlamı olup olmadığını sorgulamaya başlar. 

Yaşamın hiçbir alanında olumlu bir yön görememeye başlayan kişiler, yönlerini bulmakta zorluk çekerler. Bu kişiler yaşamda olumlu bir yön bulamadıkları ve genelde olumsuz düşündükleri için iyileşemeyeceklerini düşünürler. Değersizlik hissinin; depresyon, stres, anksiyete, bir yakının vefatı, yası ve keder gibi altta var olan koşullardan birisinden kaynaklanması da mümkündür. 

Zaman zaman herkesin yaşamakta olduğu bu duygu durumunun, uzun müddet devam etmesi halinde yardım almadan, sadece duygu durumunu düzelterek başa çıkma olasılığımız azalmaktadır. Yani değersizlik hissi ne kadar süre varsa çözüm o kadar zor olacaktır. 

Değersizlik hissinin sebepleri nelerdir?

Bir hastalığın nedenlerini bilmek onu tedavi etmenin en iyi yoludur. Değersizlik hissinin nedenlerini bilmek bu ruhsal durumun dengeye sokulmasında büyük önem taşır. Değersiz hissetmek genel olarak depresyon ile ilişkilendirilir. Şizofreni ve kişilik bozuklukları da değersizlik hissinin ortaya çıkmasında rol oynayan psikolojik rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. 

Özellikle çocuklarda yaşanılan değersizlik hissi büyük bir hassasiyet ile değerlendirilmeli. Altta yatan sebepler genellikle akran çatışmaları, istismar ve ihmal olmaktadır. Pek çok psikolojik rahatsızlıkta kişiler yardım almanın bir işe yaramayacağını düşünürler. Değersizlik hissinde de kişiler genellikle böyle düşünür. Bu düşünce yapısı kısır bir döngünün dönüp durmasına sebebiyet verir. 

Değersizlik hissinin sonuçları nelerdir?

  • Kişi, değersizlik hissetmeye başladığı andan itibaren toplumdan uzak durma eğilimini göstermeye başlar.
  • Kişiler, değersizlik hissi ile baş ederken çeşitli zararlı ve alışkanlık yapan maddeleri kullanmaya başlayabilir veya hali hazırda kullanıyorlarsa dozunu arttırabilirler. 
  • Duygusal ifadeleri gereksiz gördükleri için azaltırlar.
  • Sürekli yorgun ve uyuşuk hissederler. 
  • Kişisel bakımlarını ertelerler ve kendilerini hep arka planda tutarlar. 

Değersizlik ciddi boyutlarda yaşanıyor ve depresyon buna eşlik ediyorsa kişinin uzman yardımı alması gerekli ve şarttır. İntihar olayları değersizlik hissiyle baş etmeye çalışan kişilerde sıklıklı karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır. 


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.