Kelebeklerin Ömrü Kaç Gündür?

Yine aynı soruya geldik! Kelebeklerin ömrü meselesi… Artık bu konuya bir nokta koymanın vakti geldi. Haydi hep beraber öğrenelim kelebeklerin ömrü kaç gündür?


Kelebeklerin ömrü kaç gündür sorusu her zaman sorulan soruların başında geliyor. Bazıları 1 gün, bazıları 1 hafta, bazıları 1 ay diyerek tartışmayı iyice çıkmaza sokuyorlar. Kelebeklerin 1 gün yaşadığı muhabbeti yıllardır sürdüğünden biz bu tartışmaya bir son verelim istedik. Yaptığımız araştırmalar sonucu şu anda görmüş olduğunuz yazımızı hazırladık. Kelebeklerin ömrüyle alakalı en gerçek bilgiyi bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Kelebeklerin ömrü kaç gündür siz de merak edenler arasındaysanız sıkı durun! Çünkü açıklayacağımız bilgilere siz de şaşıracaksınız. Yazımızı okuduktan sonra kelebeklerle ilgili bir muhabbetin döndüğü ortamda hemen bilginizi konuşturabileceksiniz. Ancak unutmayın arkadaşlarınız sizden edindiği bilgileri alarak farklı bir ortamda kullanabilir. Bu nedenle patent almayı ihmal etmeyin! Tabi ki de şaka yapıyoruz…

Kelebeğin ömrünün hikayesi

Yıllardır sorulan ve her zaman tartışılan “Kelebeklerin ömrü 1 gün müdür?” sorusunu artık yanıtlayabiliriz. Sizler için kelebeklerin yaşam süreçlerini ve sürelerini araştırdık. Haydi hep beraber inceleyelim:

En çok merak ettiğiniz konuya hemen açıklık getirelim: Kelebeklerin ömrü 1 gün değildir. Çünkü her bir kelebek belli bir yaşam evresi geçirmektedir. Dünyaya ilk geldiği anda yumurta halinde bulunan bu canlılar büyürler. Büyüme süreçleri devam ederken tırtıl halini alırlar. Kelebeğe 1 kala dönemi ise; kozadır. İşte tüm bu evrelerin sadece 1 gün sürmesi imkansızdır. Zaten evreler sona erdikten ve bir kelebek oluştuktan sonra da yaşam süresi bir gün değildir.

Dolayısıyla kelebekler neden 1 gün yaşar sorusunu artık sormanıza gerek yok. Kelebekler 1 hafta ile 1 yıl arasında bir süre boyunca yaşayabilirler. Tabi kral kelebek ömrü ile diğer kelebeklerin ömür süreleri aynı değildir. Yani kelebeklerdeki yaşam süresi türüne göre değişiklik göstermektedir.

Kelebeklerin yaşam evreleri

“Beyaz kelebeklerin ömrü ne kadardır?” diyebilir ya da diğer kelebekler için aynı soruları sorabilirsiniz. Ancak burada asıl önemli olan nokta yukarıda basit şekilde anlattığımız yaşam evrelerini iyi bir şekilde bilmektir. Kelebeklerde 4 farklı gelişim evresi bulunmaktadır. Aşağıda kelebeklerin bu yaşam evrelerini detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz:

1. Kelebeklerde yumurta evresi
Kelebeklerin yaşam evrelerinden ilki yumurta evresidir. Ana kelebek tarafından dış dünyaya bırakılan yumurta 1.5 ile 2 hafta süresince yumurta olarak kalmaya devam eder. Süreç tamamlandığında yumurta çatlar ve içerisinden tırtıl çıkar.

2. Kelebeklerde tırtıl evresi
Tırtıllara kısaca yemek makinesi adı verilmektedir. Çünkü koza haline gelene kadar sürekli beslenme ihtiyacı duymaktadırlar. Yeterli besin bulamazlarsa gelişim süreçleri uzar. Hatta bir buçuk aya kadar tırtıl olarak yaşayabilirler.

3. Kelebeklerde koza evresi
Kelebeklerin kozada kalış süresi en az 10 gün, en fazla 1.5 – 2 haftadır. Kozasını atan kelebek artık yetişkin haline gelir.

4. Kelebeklerde yetişkinlik evresi
En kısa yaşayan kelebek türü yetişkin evresinden sonra 1 hafta boyunca yaşayabilmektedir. En uzun yaşayan kelebek türü ise 13 ay boyunca hayata devam etmektedir. Böylece “Kelebeklerin ömrü kaç gündür?” sorusunu sizler için yanıtlamış olduk.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.