Kediler Neden Hapşırır?

Kedi sahipleri, özellikle kedilerin yer yer hapşırmasını anlamaya çalışır. Bunun da bazı sebepleri vardır. Peki ama kediler neden hapşırır?


Kediler de İnsanlar gibi burunlarında yoğun hava kabarcıkları çıkarak hapşırabilir ve insanlara benzer bir şekilde kediler de alerjen maddelere karşı tepki verebilir. Toz, polen ve benzeri maddeler kediler için de sorun yaratabilir. Kedi hapşırmaları için bu tarz durumlar genze dolan ve burunda yer alan malzemeleri atmak için vücut tarafından oluşturulan doğal bir reflekstir diyebiliriz.

Anlık olarak bu hapşırma durumu vücudun sunduğu bir eylemdir ve görsel olarak da insanların tarzına benzer. Hapşırmalar kısa sürüyor ise bir sorun yoktur. Fakat kedinizin hapşırmaları uzun sürüyorsa profesyonel bir tedaviye ihtiyacınız var diyebiliriz. Arka arkaya süren hapşırma durumları herkes için farklı bir noktada karşımıza çıkabilir. Bu yüzden normal bir zamanda yaşanabilecek olan bu hapşırma süreçlerini güncel olarak takip etmenizi ve kedinizi incelemenizi öneriyoruz.

Kedilerde alerji kaynaklı hapşırma

Kediniz dolap ve koltuk arkasında yer alan noktalarda hapşırıyor mu? Bu durum özellikle kumunu kapatırken de oluyor mu? Bazen kediler tuvaletlerini yaptıktan sonra kumunu kapatırken de hapşırabilir. Bu sebeple bu konularda dikkatli olmak ve en azından gözlem yapmak çok önemlidir. Bu gibi durumlarda kedilerinizin hapşırmasının oldukça doğal olduğunu söyleyebiliriz. Kediler, hastalık ve ağrılara karşı dayanıklı olsalar da bazı anlarda özellikle iç organları konusunda hassas canlılardır. Bu nedenle de bu süreçlere dair alerjik sorunlar ortaya çıkabiliyor. 

Hapşırma konusunda kediden kediye fark gösteren durumlar da söz konusu. Bazı kedilerin polene ya da toza alerjisi olabiliyor. Kedinizin maruz kaldığı duman ya da benzeri alanlar bu durumu tetikleyebilir. Kedinizin hapşırmasına şu etmenler sebep olabilir:

  • Parfümler ile her türlü kokulu sprey ve kolonyalar,
  • Sigara dumanı,
  • Deterjanlar ve temizlik malzemeleri,
  • Böcek ve haşarat spreyleri,
  • Yanan mum ve tütsü benzeri koku yayıcılar,
  • Küfler,
  • Polenler,
  • İs ve yanan nesnelerden çıkan duman,
  • Toz,
  • Çok küçük taneli, pudralı ve kokulu kedi kumları ile fazla toz çıkaran kumlar

Bu etmenler sizlere hapşırık konusunda sorun çıkarabilir. Bu durum uzun sürüyorsa tıbbi destek almak çok daha iyi olacaktır.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.