Karma Nedir, Ruhların Ölümsüzlüğü ve Yeniden Doğum

Hint dinlerine merak saldınız ya da İslam dininde reenkarnasyon ilişkisini mi merak ediyorsunuz? Ruhların ölümsüzlüğü, yeniden doğum ve karma nedir?


Karma nedir, ruhların ölümsüzlüğü ve yeniden doğum konuları dinleri araştıran kişilerin merak ettikleri arasında bulunmaktadır. Özellikle Hinduizm, Budizm ve Janizm gibi dinlerde karma inancına fazlasıyla rastlanmaktadır. Karma nedir, ruhların ölümsüzlüğü ve yeniden doğum yazımızda sadece karma inancının ne olduğuna değinmedik. Ayrıca bir ruhun ölümsüzlüğünü ve reenkarnasyonun ne demek olduğunu sizler için açıkladık. Tüm bu konuları bir arada okuyarak Hinduizm başta olmak üzere birçok inancı anlayabileceksiniz.

Karma felsefesi nedir?

Karma ne demek sosyal medya sitelerinde son günlerde fazlasıyla araştırılmaya başlandı. Bu nedenle bizler de yanlış bilgiler öğrenmemeniz için karmanın ne olduğunu detaylıca sizlere açıklamak istedik.

Karma, insanın görülebilir ya da zihinde canlanan tüm yapıp etmelerini esas alan bir felsefedir. Bu felsefeye göre; insan ne düşündüklerinden ne de somut olarak yaptıklarından kaçamaz. Dolayısıyla dilimizdeki “etme bulma dünyası” sözünü karma felsefesi olarak ifade etsek yanlış olmaz. Karmaya göre; insanın yaptıkları onun tabularıdır. Onlardan kaçamaz ve onlarsız yapamaz.

Karma felsefesi anlayışına göre; insanın içinde yaşadığımız dünyada yaptıklarının sonuçları yine bu dünyada görülebilir. Tabi bazı eylemlerin sonuçlarına yeniden doğumla ulaşabiliriz. Aslında yeniden doğum olarak bilinen sansara, karma ile bağlantılı şekilde ifade edilmektedir. Bizlerin reenkarnasyon olarak bildiği sansara inancı Hint dinlerinde yeniden doğum anlamına gelmektedir. Böylece sansara sonucunda ya da bu dünyadaki ilk yaşamda olumlu – olumsuz etkilerle karşılaşabiliriz.

Ruhun ölümsüzlüğü nedir?

Ruhun ölümsüzlüğü problemi Eflatun zamanından beri çözüme kavuşturulmak istenmiştir. Platon ruhun ölümsüzlüğü konusuna değinmiş, bu yaklaşımlar Hint dinlerini dahi etkilemiştir. İslam dininde de ruhun ölmediği ifade edilmektedir. Kısa bir ifadeyle, insanın bedeninin öldükten sonra işlevsiz kaldığını ancak canlı bedendeki ruhun cansız bedenden çıktığını anlatmaktadır. Bu felsefeye göre; ruh ölmez sonsuza dek yaşar.

Yeniden doğuş ne demek?

Yeniden doğuş; insan bedeninin canlılığını bitirip öldükten sonra içindeki ruhun çıkarak farklı bedenlere girmesine verilen isimdir. Modern dünyada reenkarnasyon olarak adlandırdığımız bu felsefeye göre ruh bir bedenden farklı bedene geçer. Bu döngü sürekli devam eder. İslam dini reenkarnasyonu reddeder. Bunun yerine tenasüh kavramını kullanır.

Peki tenasüh nedir?  Hemen açıklayalım. İslam dinine göre ruhun göç etmesine verilen isimdir. Yeniden doğuş her dinde farklı yorumlanmıştır. Örneğin Hint dini olmasına rağmen Budizm’in Hinduizm’e tepkisi söz konusudur. Hinduizm'de doğum-ölüm-yeniden doğuş döngüsünü ifade eden kavram samsara’dır.

Karma nedir, ruhların ölümsüzlüğü ve yeniden doğum yazımızda ifade ettiğimiz gibi farklı dinler açısından ruh meselesi farklı şekilde ele alınmıştır. Sizler de yorumlarınızı yazarak karma felsefesiyle ilgili düşüncelerinizi bize bildirebilirsiniz.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir