İyi Bir Kariyer İçin Altın Kurallar!

Hayalinizdeki kariyerin basamaklarını tırmanmak ve hedefinize ulaşmak için yapmanız gereken adımları anlatıyoruz. İşte detaylar!


Ülkemizde, özellikle gençlerin veya kariyerine yeni başlayanların kulaklarına küpe olan kariyer hedefini doğru seçmek tabiri aslında biraz farklı anlaşılabilecek konulardan biridir. Çünkü kariyer hedefinizin tek ve değişemez olması hiçbir zaman sizin için mutlak doğru değildir. Böyle olsaydı hayatınız boyunca kariyerinizdeki tek hedefi yakalamak için çabalar, sonunda başarılı veya başarısız olarak hayata gözünüzü yumardınız. O nedenle zihninizi açık tutmayı ve kutunun dışına çıkmayı asla unutmamalısınız.

Kariyerin sonu değil de kariyer yolunun önemli olduğunu aklınızdan asla çıkarmayın. Emekli olurken pek çok başarılı iş yapmış ama yönetici olamamış biri olabilirsiniz. Ancak yaptığınız doğru işler ve dokunduğunuz hayatların sayısı kendinizi değerlendirmeniz için doğru parametre olacaktır. Neyse, bu yolu sizin için nasıl daha verimli hale getirebileceğimize göz atalım.

Eğitimden vazgeçmeyin!

Hayatınız boyunca öğrenci olarak eğitim almanız gerekmiyor. Fakat hayatınız boyunca yeni şeyle öğrenebileceğinizi asla unutmayın. Bu öğrenme kapısını bir kez bile elinizin tersiyle kapatmayın. Hayat size öğrenebileceğiniz şeyleri gösterebilir veya küçük ipuçlarından bahsedebilir. Bu durum iş hayatınız veya sosyal hayatınızla ilgili bile olabilir. Bunların yanında ilk cümlemizde öğrenci olmanız gerekmiyor dememize rağmen yeni sertifikalar ve eğitimlerin iş hayatınıza katacağı rengi de değerlendirin!

İş hayatınızdaki haberlere hakim olun!

Çalıştığınız veya ilgilendiğiniz iş sektörünün güncel halini herkes gibi takip etmeli, hatta bir süre sonra güncel haberleri yorumlayacak bilgi birikimine erişmelisiniz. Bunun için haber kaynaklarına abone olabilir veya gün içerisinde yarım saatinizi ayırarak internet üzerinden arama yapabilirsiniz. Bir süre sonra sizin görüşlerinizi dinleyen insanların etrafınızda size kulak kesildiğini fark edeceksiniz.

Maaş ve deneyim dengesi önemli!

İş hayatınız boyunca farklı maaşlar ve çalışma koşullarına sahip olabilirsiniz. Örneğin, yukarıda size bahsettiğimiz basamakların, sizi başlangıç maaşınızdan çok daha büyük miktarlara kavuşturması mümkündür. Ancak buradaki basamaklarda geçirdiğiniz süreyi ve ustalaştığınız konuları iyice muhakeme etmeniz gerekiyor. Acele adımlar atıp bilginizin yeterli olmadığı kademelere ulaşmaya çalışmayın. Yeni bir teklifi değerlendirirken bilgi birikiminizi en zorlu şekilde sınamanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü bunu siz yapmazsanız, karşınıza çıkan ilk rakibiniz yapacaktır.

Kişi kazanın!

İş hayatınızda arkadaşlarınıza veya birlikte çalıştığınız insanlara, sevmeseniz bile doğru davranın. Yaptıkları hataları kapatmayın. Ancak onlar hata yaptığında yanında olun ve düzeltmelerine yardım edin. Emin olun, o hata sizin başınıza da gelebilirdi. Ayrıca ileride aynı hata ile karşılaşırsanız çözerken çok rahat edeceksiniz. 

Diğer taraftan bakacak olursak çalıştığınız ortamda yapacağınız bu yardımlar ortamın enerjisini yükselterek işe bağımlılığı arttıracaktır. Kariyeriniz boyunca sürekli doğru davranan kişi olarak tanınmak gelişiminizi hızlandıracaktır. Bir iş hakkında akla ilk gelen insanlardan biri olmak, sizin için bulunmaz fırsatların başında yer alacaktır.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.