Instagram, Twitch’e Rakip Olacak Bir Özellik Getiriyor!

Instagram her geçen gün kendini geliştirerek yeni özellikleri bünyesine katmaya devam ediyor. Şimdi sıra Twitch'in özelliklerinde!


Hikaye özelliğini ürün gamına alması ile kendinden çok söz ettiren Instagram, Çin’in TikTok’u ile rekabet içerisine girmeye hazırlanıyor. Temmuz 2021 itibariyle internet, dünya nüfusunun %65’ine ulaşıyor ve şu anda 5,17 milyar insanı temsil ediyor, bu da Ocak 2021’e göre %10’luk bir artış anlamına geliyor. Bu toplamın yüzde 92,6’sı internete mobil cihazlardan erişiyor. Statisca‘ya göre 2021’de küresel olarak tüketilen toplam veri miktarı 79 zettabayttı ve bu sayının 2025 yılına kadar 180 zettabayt’ın üzerine çıkması bekleniyor.

Dünya değiştikçe işletmelerin de değişmesi gerekiyor ve bu da veri gerektiriyor. Domo, hızla değişen bir dünyada akıllı seçimler yapabilmeniz için size, her an herhangi bir cihazda veriye dayalı kararlar verme gücü verir. Her tıklama, kaydırma, paylaşma veya beğenme size müşterileriniz ve ne istedikleri hakkında bilgiler verir.

Hızla değişen bir dünyada akıllı seçimler yapabilmek için hem kullanıcıların hem de işletmelerin herhangi bir cihazda veriye dayalı kararlar alabilmek için tercih ettikleri Domo’nun yaptığı araştırma neticesinde; 2021 yılında 60 saniye içerisinde Instagram’da 695,000 adet hikaye gönderilirken TikTok’ta 5.000 adet yükleme Twitch’te ise 2 Milyon izlenme gerçekleştiriliyor.  Bu da 2020 yıla göre instragram hikaye yüklemesinde herhangi bir artış olmazken, TikTok yüklemelerinde %350 artış ve Twitch izlenmelerinde %166 artış anlamına geliyor. Bu durum Instagram adına TikTok ve Twitch ile rekabetini güçlendirmek için yenilikler getirmesi anlamına geliyor.

Geçtiğimiz aylarda, Metaverse CEO’su Mark Zuckerberg, "Milyonlarca içerik üreticinin sağlayacağı en iyi platformları oluşturmak istiyoruz" şeklinde açıklamada bulundu. Şirket sosyal medya kullanıcılarını kendine çekmek için Reels videolarında çokça izlenme karşılığında yayın açana ödeme yapacağını duyurdu. Reels ödemelerinin duyurulmasının ardından Instagram birden fazla özellik duyurusu ile kendinden söz ettirdi.

Kullanıcıların aşina olduğu üzere TikTok’ta ekran dikey formatta kullanılıyor iken Instagram'da ekran yatak şekilde kullanılıyor. Uygulama Geliştiricisi ve Tersine Mühendis Alessandro Paluzzi’nin paylaşımına göre Instagram kullanıcıları artık keşfet bölümündeki önerileri, videolar ve içerikleri yukarı-aşağı hareket ettirerek kullanabilecek. Kullanıcılar keşfet üzerinde karşısına çıkan gönderilerin herhangi birine tıklamadığı süre boyunca Instagram dikey modda çalışmayı sürdürecek. Ayrıca ilgili gönderiden çıkmak için ekranın sol üst köşesine geriye gitme tuşu yerleştirilmiş, bu yeni keşfet özelliği bir sırada yüklenecek güncelleme içerisine yerleştirilecek gibi duruyor.

Ayrıca Instagram canlı yayın moderatör sistemi getiriyor. Canlı yayın moderatör sistemi, birçok kullanıcının aşina olduğu Twitch gibi platfomlarda yaygın olarak kullanılırken, yayın sahibi kullanıcının asistanı olarak görev alıyor. Bu asistanlar canlı yayın esnasında katılımcıların soruları, istekleri ve diğer tüm işlemleri yönetebilecek. Bu özellik ile çok takipçili hesapların işleri oldukça kolaylaşacak gibi görülüyor.  

Elbette bu moderatör ekleme özelliği şu an için tek kişi ile sınırlı. Aynı şirkete bağlı olan Twitter’da kullanılan Spaces’te ise yayıncının canlı yayında iki moderatöre sahip olmasına imkan tanıyor. Canlı yayına moderatör ekleme özelliği şu an için aktif değil, fakat Instagram bu konunun geliştirilmesi üzerine çok çalışıyor gibi görülüyor.

Canlı yayına Moderatör atamanın yanı sıra Instagram, çok konuşulan "Hikayeler" özelliğine de yeni fonksiyonlar ekleyeceğini Alessandro Paluzzi aracılığı ile duyurdu. Alessandra Paluzzi’den alınan bilgilere göre Instagram, Ağustos ayında başlayan test süreci devam eden hikaye özelliğine bir beğeni butonu koyma ve bu beğenilerin "Hikayeyi Görüntüleyenler" kısmında görülebileceği üzerinde çalışılıyor. Bu özelliğin ne zaman uygulamalarımızda olacağı da belli değil.  

Siz Instagram’a gelecek yeni özellikler hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Instagram, bu rekabetten sağ salim çıkabilecek mi? Fikirlerinizi ve yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.