İnsanlara İstediğinizi Yaptırabileceğiniz Psikolojik Hileler!

İnsanlara istediğiniz yaptıracağınız psikolojik hileler ile iletişimi avantaja çevirin! işte detaylar!


İnsanların sizi dinlemesi ve onlara istediğiniz şeyleri yaptırabilmeniz için öyle çok yetkili pozisyonlarda bulunmanız gerekmiyor. Birkaç psikolojik hile kullanarak da insanlara istediğinizi yaptırabilirsiniz. Peki, o psikolojik hileler hangileridir?

Vücut dilini taklit ettiğiniz kişi sizi daima çok sever!

Örneğin bir iş görüşmesine gittiniz ve işe alınmayı da çok istiyorsunuz diyelim. Elbette, buradaki önemli nokta o işe karşı olan yetenekleriniz ve yeterlilik seviyeniz olacaktır. Ancak görüşmeyi sağladığınız kişinin vücut hareketlerini taklit edip onunla aynı tarzda konuşursanız, bu o kişinin hoşuna gidecektir. Ve bu durum işe alınmanızı da olumlu yönde etkiler.

Ürünü satmak için tuzak fiyatlar kullanabilirsiniz!

Tuzak fiyattan kastımız, kesinlikle bir hile gibi durumu değildir. Örneğin 70 lira olan ve aslında insanlara pahalı gelebilecek bir ürünün yanına 100 liralık başka bir ürün daha koyabilirsiniz. Bu sayede insanların pahalılık algısı değişecek ve 70 liralık olan o ürünü daha uygun bulup satın alacaklar.

Birinin amacına ulaşmasına yardım edin!

İyilik, resmen bir yatırımdır. Elbette ki iyiliği yaparken, o an yardım ettiğiniz kişinin faydasını ön planda tutmalısınız. Ve o iyilik yaptığınız kişi de kendisini size karşı borçlu hissedecek ve ihtiyacınız olduğu durumda da o size yardımcı olacaktır. Psikolojik hileler bir yana, gerçekten de insanlık olarak birbirimize iyilik yapmaya çalışalım. Herkese içindeki iyiliği bulmasını ve iyi insanlar dileriz. 


İnsanlardan bir ricada bulunurken onların yorgun oldukları zamanı seçin!

Örneğin yarın bir arkadaşınız ile sinemaya gitmek istiyorsunuz ve bu isteğinizi dile getirdiğinizde arkadaşınız size “hayır” cevabını veriyorsa öncelikle biraz bekleyin. Gözlem yapın ve onun en yorgun olduğu zamanı seçin. Ve o yorgunken, “Yarınki planımız için sinemaya gidelim mi?” diye tekrar sorun. Muhtemelen, yorgunluğun da verdiği etkiyle bu defa size evet diyecektir.

Göz resmi bulunan tablolar veya işaretler kullanın!

Bir kafeteryada yapılan deneyde, kafe içerisindeki çiçekli ve böcekli tablolar kaldırılarak yerine göz resminin bulunduğu tablolar asıldı. Ve o değişimden sonra çalışanların işlerini daha titiz yaptığı ve kafe içerisinin her zamankinden daha temiz olduğu fark edildi.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
1
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir