İlber Ortaylı Endişeli: Doktorsuz Kalacağız!

Sağlık personellerinin ülkemizde yaşadığı sorunlar ve bir şekilde çözüme ulaşılamayan konular var. Bu yüzden de sağlık sorunları baş gösteriyor. Peki neler oluyor?


Yıllardır sağlık personellerinin yaşadığı psikolojik problemler var. Henüz tam olarak çözülemeyen konuların yanı sıra,uzun süren nöbetler de bu problemleri tetiklemeye başlıyor. Duruma dair özellikle son günlerde yaşanan nöbet sonrası trafik kazaları büyük örnek oluşturuyor. 36 saat nöbet tutan doktorların bir çoğu ya problem yaşıyor ya da trafik kazalarına karışıyor. Algısal olarak sıkıntılar yaşayan bu doktorlar da haliyle sağlık sektöründe yaşanan problemlerin sadece görünür tarafı. 

Bu duruma karşı endişelerini dile getiren İlber Ortaylı, sağlık sektöründe yaşanan olaylara ve olayların sonuçlarına tepki gösterdi. “Yakında hekimsiz, hemşiresiz kalacağız,” diyen İlber Ortaylı, bu konuya dair Instagram hesabından uzun bir açıklama yayınladı. İlber Ortaylı, gazetelerde de yayımlanan haberlere tepki gösterdi. Instagram hesabından normalde aktif olarak paylaşım yapmayan ve daha çok kültür sanat ve bilim konularında kendini ön plana çıkaran profesör, bu kez sinirlerine hakim olamayıp bunu bir Instagram postu ile bizlere duyurdu. Hem durumdan şikayetçi olduğunu hem de bu konunun çözülmesi için yetkililerin bir şeyler yapması gerektiğini söyledi. 

İlber Ortaylı tarafından söylenen sözlerin özeti şu şekilde: "Ülkemizde pek çok kurs var ve bu kurslarda Felemenkçe, İsveççe, Almanca gibi diller öğretiliyor. İşin garibi bu dilleri öğreten kişiler hep doktor ve sağlık personelleri oluyor. Yani doktorlar ve diğer sağlık personelleri bilgilerini sağlık hizmetleri için değil de kurslarda eğitim vermek için kullanıyorlar."

"Zira ortalama 7-8 bin TL olan maaşlar ile hangi doktorun sağlıklı bir yaşam sürebileceği bekleniyor ki" diyen İlber Ortaylı, alternatif iş kollarında çalışan bir sürü doktorun olduğunu söylüyor. "Ne zaman akıllanıp ne zaman herkese haddini bildireceğiz acaba?" diyerek bu konuyla ilgili sitemini ve şikayetini dile getiren İlber Ortaylı, nelere maruz kaldığımızın göstergesi olarak bu tabloyu ön plana çıkarıyor. Peki sizin bu konudaki düşünceleriniz nedir?


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.