Hıdırellez’de Dilek Dileyin Gerçekleşsin!

Bereketin ve bolluğun habercisi Hıdırellez'de nasıl dilek dilenir? Neler yapılır? Gül ağacı bulamıyorsak ne yapabiliriz?


Derler ki 5-6 Mayıs gecesi Hızır’ın uğradığı her yer bereketlenir, bolluğa kavuşur, dilenen dilekler gerçekleşir. Hıdırellez Bayramı, 5 Mayıs akşamı gecesi başlar ve 6 Mayıs akşamı biter. Peki, bugünde neler yapabiliriz? Nasıl dilek dileyebiliriz?

İşte yapılacaklar:

  • Ateşle kutlanan bugünde mum yakarak ateş elementini çağırabilir ve onun enerjisini kullanabilirsiniz.
  • Dileklerinizi yazıp çizerek gül ağacının altına gömebilir veya dallarına asabilirsiniz. Eğer gül ağacınız yoksa herhangi bir saksıya veya toprağa gömebilirsiniz. Bu da sizin için zor ise dileklerinizi çizdiğiniz kâğıdı bir keseye koyarak pencerenizin kenarına asabilirsiniz. Sabahın ilk ışıklarıyla dileğinizi astığınız yerden alarak akan bir suya veya toprağa gömebilirsiniz.
  • Gülün burada bir sembol olduğunu düşünürsek eğer gül ağacınız yoksa dilek kesenize birkaç damla gül suyu veya gül yağı damlatabilirsiniz. Bunu da yapamayacaksanız bir kâğıda gül resmi çizerek kesenin içine ya da üstüne yapıştırabilirsiniz.
  • Bu gece tuz veya zeytin yiyerek yatarsanız rüyanızda size su veren kişinin evleneceğiniz kişi olduğuna inanılır.
  • Madeni veya kâğıt bir parayı yine gül ağacına asabilir veya pencere kenarında bekletebilirsiniz. Bu paraya Hızır’ın elinin değdiği ve tüm yıl harcamadan kalırsa size bolluk bereket getireceği söylenilir.

Tüm dileklerinizin kabul olması dileğiyle!


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir