Hastalık Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Belirli bir hastalığınız yok ama sürekli olarak hastalıktan dert yanıyor musunuz? Belki de hastalık hastalığına sahipsinizdir, bunu düşündünüz mü?


İnsanların, sağlık durumları için gerekenden fazla boyutlarda endişe duymaları ve sürekli olarak kendilerinde bir rahatsızlık olduğunu düşünmelerine hastalık hastalığı denilmektedir. Bu rahatsızlığa sahip bireyler herhangi bir fizyolojik belirtileri olmasa dahi hasta oldukları konusunda yoğun kaygı yaşarlar. Tıbbı adı hipokondriyak olarak tanımlanan bu rahatsızlığa sahip kişiler, çoğu zaman bu korkularının anlamsız ve gereksiz olduğunun farkındadırlar. Bu korkulara karşı koymakta zorluk geçen kişiler, anksiyetelerini kontrol altına almakta zorluk çekerler.

Hastalık hastalığı olan kişiler nasıl davranır?

Bu rahatsızlığı yaşayan kişiler, küçük semptomlara bile aşırı reaksiyon gösterirler. Kişiler hissetmiş oldukları ağrı, acı veya ıstırabın mutlaka tıbbı bir nedeni olduğunu düşünmekten kendilerini alıkoyamazlar. Çoğu insanın aksine, önemsiz bir semptomda bile hastaneye ve doktorlara koşan bu kişiler yaşamlarını kendi elleriyle zora sokarlar. 

Bu kişilerde sadece hastalık, hastalık riski bile çok büyük önem taşır. Bu kişiler, hastalık risklerine karşı aşırı korku besler. Hipokondriyazis olan kişiler, hasta olma eğiliminde olduklarına kendilerini ikna etme çabası içerisindedirler. Bu kişilerde özellikle ailede genetik bir hastalık varsa bu kişiler kendilerini sürekli olarak o hastalıkla sınarlar.

Hasta olduklarını düşünmekle yetinmeyen bu kişiler hastalıklarını onaylatmak yönünde de yüksek bir arzuya sahiptirler. Hastalıkları konusunda uzman bir kişinin onayını almak onlar için büyük önem arz etmektedir. Bu kişiler; hasta oldukları konusunda kendilerini ikna ettikleri için doktor tarafından hazırlanmış, sağlıklı olduklarını gösteren sonuçlarına bir türlü inanmazlar ve sürekli olarak aynı tetkikleri yeniden yaptırabilirler. Bu kişiler çevreden duydukları veya araştırmaları ile edindikleri bilgiler ışığında kendi kendilerine teşhis koymakta oldukça ustalaşmışlardır.  

Hastalık hastalığının nedenleri nelerdir?

Birçok psikolojik sorunda olduğu gibi hipokondriyazis rahatsızlığında da altta yatan pek çok sebep olabilmektedir. Bu kişilerde sağlık kaygısının temelinde ölüm korkusu yoktur. Anksiyete ve stresin bir sonucu olarak ortaya çıkabileceği gibi değişik alt faktörler de bu rahatsızlığın yaşanmasına neden olabilir. Sağlık ile ilgili kaygıların, düşük benlik saygısı ve bunun yanında suçluluk duygusu ile bağdaştırılması da mümkündür.

Hastalık hastalığının sonuçları nelerdir?

Kesin olarak teşhisleri gerçekleştirilmiş olsa bile bu kişilerin psikolojik yardım alma oranları düşüktür. Bu kişiler çoğunlukla bu durumlarının psikolojik bir durum olduğunu kabul etmez ve kendilerini onaylayacak bir hekim arayışına girerler. Sürecin uzaması kişilerde ruh ve beden sağlığının bozulmasına neden olmaktadır. 

Gereksiz ve üst üste yapılan tetkikler kişilerin zamandan kayıplar vermesinin yanında maddi olarak da yıpranmalarında rol oynamaktadır. Zamanla sosyal ilişkileri de zarar görmeye başlayan kişiler, sürekli olarak hastalıklardan bahsettikleri için toplum tarafından dışlanabilmektedirler. Sosyal çevrelerinin sürekli olarak aynı şeyleri duymak istemediğinin farkında olmayan bu kişiler zamanla bu çevreden uzaklaştırılırlar. Bu kişiler kaygı ve depresyon konularında da büyük risk altındadırlar. 


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir