Hangi Gezegen Çoban Yıldızı Olarak Bilinir?

Çoban yıldızı olarak bilinen gezegen hangisidir? Güneşe yakınlıklarına göre gezegenler nasıl sıralanır?


Kendine ait ışıkları olmayan Güneş’ten aldıkları ışıkları yansıtan, Güneş çevresinde dolanan, Güneş sisteminde yer alan gök cisimleri gezegen olarak adlandırılır. Güneş sisteminde sekiz adet gezegen bulunmaktadır. Her birinin farklı isimleri ve farklı görünümleri vardır. Astronomi; Güneş, Ay, yıldızlar, gezegenler, kuyruklu yıldızlar, galaksiler, üzerinde araştırmalar, incelemeler yapılmasıdır. Astronomi gök cisimlerini gözlemler. Güneş sistemini, gök cisimlerini, gezegenleri, galaksileri astronomi dalı incelemektedir. Astronomi sayesinde gökyüzünde ve ondan çok uzaklarda bulunan yıldızları, gezegenleri, gök taşlarını araştırabiliyoruz. Peki çoban yıldızı olarak bilinen gezegen bunlardan hangisi?

Gezegen isimleri nelerdir?

 • Jüpiter
 • Uranüs
 • Mars
 • Neptün
 • Venüs
 • Dünya
 • Satürn
 • Merkür

Bu gezegenlerin dışında Plüton adlı bir gezegen daha bulunmaktaydı. Plüton gezegeni çok fazla küçük olduğu için gezegen olmaktan çıkartıldı. Aşırı küçük olması gezegen olarak sayılmasına engel oldu.

Güneş'e yakınlıklarına göre gezegenler!

En yakından en uzağa doğru gezegenler Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün şeklinde sıralanmaktadır.

Güneş'e yakınlık sıralamasında Merkür başta olarak bilinirken en uzak gezegen ise Neptün'dür. Dünya ise üçüncü sırada yer almaktadır. Gezegenlerin en büyüğü Jüpiter'dir. En küçük gezegen ise Merkür'dür. Merkür hem en küçük gezegen olma özelliğini taşırken hem de Güneş'e en yakın gezegendir. Merkür'ün uydusu ve halkası yoktur. Güneş sisteminin en hızlı gezegeni olarak da bilinir. Gri ve kahverengi olarak görünür. En net gözüken halkaya sahip olan gezegen Satürn'dür. Satürn ikinci büyük gezegendir. 62 adet uyduya sahiptir.

Dünya, içinde yaşam barındıran tek gezegendir. Tek bir uydusu vardır. Ay, Dünya'nın tek ve doğal uydusudur. Uzaydan Dünya'ya bakıldığında mavi rengi daha çok görünmektedir. Mavi, yeşil ve kahverengi olarak gözlemlenir. Mars kızıl gezegen olarak bilinmektedir. Phobos ve Deimos adında iki adet uydusu bulunur. Atmosferinde metan gazı bulunan Uranüs uzaydan bakıldığında turkuaz rengiyle dikkat çeker. Yirmi yedi adet uydusu bulunmaktadır. Halkalı bir gezegendir. Fakat halkaları Satürn gibi net değildir. Neptün, Güneş sistemindeki en soğuk gezegendir. Venüs adlı gezegen halk arasında Çoban Yıldızı olarak bilinir. Venüs'ün aynı Merkür gibi uydusu ve halkası bulunmamaktadır.

Gezegenlerin büyüklüğü nasıldır?

Büyükten küçüğe doğru gezegenlerin sıralanışı aşağıda belirtilmiştir:

 1. Jüpiter
 2. Satürn
 3. Uranüs
 4. Neptün
 5. Dünya
 6. Venüs
 7. Mars
 8. Merkür

Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
1
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir