Günümüz Sendromlarından Biri: Tükenmişlik!

Tükenmiş sendromunun tanımı ve etkileri nelerdir? Tükenmişlik sendromu neden ortaya çıkar ve sonuçları nelerdir? İşte detaylar!


Yaşadığımız dünyada zaman zaman sorunların ortaya çıkması kişileri, huzursuz eden ve gün içerisindeki motivasyonlarını düşüren olgular arasında yer almaktadır. İş yaşamı, gelecek kaygısı, zamana yetişememek, yoğun mesajlaşmalar ve daha sayabileceğimiz pek çok uyaran gün içerisinde zorlanmalara sebep olabilmektedir. Zorlanan kişiler kendilerini mutsuz, huzursuz ve stresli hissedebilirler.

Tükenmişlik sendromu nedir?

Zorlayıcı taleplerin uzun süreli var olmaları, yoğun çalışmalar ve buna eşlik eden kişinin, kaynaklarının bu taleplere yetememesi durumu sonucunda ortaya çıkan sendroma tükenmişlik sendromu adı verilmektedir. Bu sendromda kişiler kendilerini sürekli olarak halsiz hissederler. Dinlenmelerine rağmen bitmek bilmeyen yorgunlukları olan hastalar, bir türlü kendilerini zinde hissedemezler. Yapılacak olan işler, kişiye anlamsız ve gereksiz görünmeye başlar. Bu sendromu yaşayan kişiler daima mutsuz bir kişilik yapısı sergilerler.

Tükenmişlik sendromunun belirtileri nelerdir?

Vücudumuz ve psikolojimiz bizlere çeşitli sinyaller vermeye başlayarak aslında tükenmişlik aşamasına geldiğimizi bizlere söyler. Duygusal düzeyde verilen sinyaller, fiziksel düzeyde verilen sinyaller ve davranışsal düzeyde verilen sinyaller olarak bu belirtileri sınıflandırmak mümkündür. 

Yoğun olarak hissedilen kas ağrısı, baş ağrısı, boyun ağrısı, sürekli yorgun ve tükenmiş hissetme, uyku alışkanlıklarında oluşan değişiklikler ve yeme alışkanlığının değişimi, fiziksel olarak tükenmişlik sendromunun belirtileri arasında yer almaktadır. Umutsuzluk ve yorgunluğun yoğun olarak yaşandığı duygusal belirtiler, motivasyon kayıpları ve tedirginlik ile desteklenebilir. Sabırsız ve depresif kişilik de tükenmişliğin duygusal belirtileri arasında yer almaktadır. Sorumlulukları yerine getirmeme ve sürekli olarak işleri erteleme gibi durumların varlığı da tükenmişlik sendromunu düşünme sebepleri arasında yer almaktadır. İşe gitmek istememe ya da daha ileri aşamalarda işe gitmeme de tükenmişlik sendromunun davranışsal belirtileri arasında yer alır. 

Tükenmişlik sendromu tedavisi için psikoterapi şart!

Psikoterapilerin ve psikolojik danışmanlıkların en önemli amacı, koruyucu ve önleyici önlemlerin alınmasıdır. Kişilerin; tükenmişlik sendromu ile alakalı belirtiler vermeye başlamadan veya başladıkları andan itibaren alacakları tedavi, oluşan ve oluşabilecek sorunların aşılmasını sağlayacaktır. Bedeninde ve ruhunda belirtiler hisseden kişilerin psikoterapiden ve gerekiyorsa psikiyatrik müdahalelerden faydalanmaları gerekmektedir. Psikoterapinin çalışma hedefleri arasında kişinin yaşamış olduğu zorluklar, bu zorlukları nasıl deneyimlediği ve çözüme ulaşma yöntemi yatmaktadır. 

Gerekli görmeniz halinde uzman bir psikologtan veya psikiyatrdan fikir almanız ve uygun tedaviler ile yaşam kalitenizi yükseltmeniz mümkün olacaktır. Unutulmamalıdır ki hastalığınız her ne olursa olsun olsun erken tanı ve tedavinin başlanması her zaman bir hasta için olumlu yönler barındırır.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.