Gelecek Kaygısı Nedir? Gelecek Kaygısı ile Baş Etme Yöntemleri Nelerdir?

Eğer şu anın ve geleceğin değerlendirilmesi konusunda zorluklar yaşıyorsanız, bu yazımızı okumanızda fayda var. İşte gelecek kaygısı ve detayları!


Genç bireylerin, özellikle önemli sınavlara hazırlanırken yaşadıkları gelecek kaygısı, yaşamlarının bu sürecini olumsuz etkileyebilir. Gelecek kaygısının en öncü nedenleri arasında bulunan belirsizlik, kişileri huzursuz ederek olumsuz düşüncelere kapılmalarına neden olur. Yaşamın ilk yıllarından başlayarak kademeli bir biçimde ilerleyen öğrenim hayatı, üniversiteden mezun olunması ile yeni başlangıçlara sahne olur. 

Eğitim hayatlarının sonuna gelen bireyler bundan sonrası için gerekli niteliklere sahip olup olamadıkları konusunda kendilerini sorgulamaya ve neler yapacakları konusunda düşünmeye başlarlar. Bu aşamada devreye giren gelecek kaygısı, aslında hemen hemen herkesin yaşadığı bir süreç olarak değerlendirilebilir. Doğru sınırlar içerisinde kaldığı sürece yaşanılan gelecek kaygısının kişi üzerinde olumlu etkileri de gözlemlenir. Ancak kişilerin gelecekle alakalı düşüncelere fazlaca kafa yormaları ve bu durumun sağlıklı düşünceleri de etkilemesi ile psikolojik anlamda sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Gelecek kaygısı ile baş etme yöntemleri nelerdir?

Kaygının en uygun düzeylerde yaşanması, kişilerin kaygı duydukları merkeze doğru hamleler yapmasını sağlayacaktır. Kaygı merkezine yönelik çözümler üretmek ve çaba göstermek bunların başında gelir. Gelecek kaygısı ile baş etme yöntemleri arasında bulunan nefes egzersizlerini yapmak ve kişinin kendini verimli hissedeceği aktivitelerde yer alması, bu sorunun çözüme ulaşmasına yardımcı olacaktır.  

Gelecek kaygısı nedenleri incelendiğinde gelecekte başarısız olunacağı düşüncesinin temele oturduğu gözlemlenir. Kişilerin kendilerini başka kimseler ile kıyas yapmamaları ve hedefleri için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarından emin olmaları gelecek kaygısı ile başa çıkma yöntemleri arasında yer alır. Belirsizlik gelecek kaygısını tetikleyen en büyük etkenler arasında yer alır. Gelecek kaygısı ile baş etme yöntemleri arasında yer alan planlama yapmak, bu kaygı düzeyinin normal sınırlar içerisine alınmasında büyük katkı sağlar.

Kaygı durumlarında insanlar kendilerine çok daha fazla yüklenerek aslında ulaşamayacakları hedefleri önlerine koyabilirler. Bu durum aslında kaygının daha da artmasına neden olabilir. Kişilerin ulaşılabilir ve mantıklı hedefler belirlemesi, gelecek kaygısının yenilmesinde büyük etkilere sahiptir. Küçük hedeflere ulaştıkça kişi daha iyi motive olacak ve başarabileceği konusunda olumlu yönde duygulara sahip olacaktır.  

Gelecek kaygısına profesyonel destek!

Gelecek kaygısı, hayatınızı olumsuz yönde etkilemeye başladığında basit çözüm yollarını deneyerek bu sorunun üstesinden gelmeye çalışabilirsiniz. Kişiler, kaygıya sebep olan nedenlere yönelik tüm çalışmalarını gerçekleştirdiklerinden emin olduklarında kaygı seviyeleri de azalacaktır. 

Özellikle gençlerin yaşadığı bu sorun ileri boyutlara ulaşmış ise uzman bir psikolog ile görüşme sağlanarak gerekli tedavi zaman kaybetmeden alınmalıdır. Tedavi edilmediği takdirde, gelecek kaygısı ile baş edemeyen kişiler bir müddet sonra antisosyal kişilik bozuklukları geliştirebilir ve özgüvenlerini tamamen kaybedebilirler.

Kişilerin hayatta başarılı olmalarının anahtarı sağlıklı bir beden ve sağlıklı bir ruh haline sahip olmalarından geçer. Kişiler ne kadar sağlıklı düşünür ve fiziksel olarak ne kadar sağlıklı olurlarsa, gelecek için o kadar iyi kararlar alabilirler. Kişinin gelecek için önemli kararlar alırken yanında olan ve kendisine destek olan kişilerin varlığı ekstra bir güç kaynağı olacaktır.  


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir