Expo 2021 Hazırlıkları Devam Ediyor!

Bilindiği üzere Expo 2021 bu sene Hatay'da düzenlenecek. Tüm dünyanın gün saydığı fuara ise 2 aydan kısa zaman kaldı.


2016’da Antalya’da düzenlenen Expo’ya 5 sene sonra tekrardan Türkiye ev sahipliği yapacak. Fuara sayılı günler kalırken, Hatay’ın nabzı Expo için yükseliyor ve hazırlık çalışmaları hızlanarak devam ediyor.

Expo nedir?

150 yılı aşkın süredir düzenlenen fuarın ismi, exposition kelimesinin kısaltılmış halinden geliyor. Expo, resmi olarak Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) tarafından gerçekleştirilmektedir. Günümüzde Expo, FIFA Dünya Kupası ve Olimpiyat Oyunları'ndan sonra dünyada ekonomik ve kültürel etki yaratan üçüncü en büyük organizasyon olarak bilinmektedir. Expo ilk olarak 1851'de Londra'da bulunan Hyde Park'ta düzenlenmiştir.

Alışılagelmiş sergilerin, fuarların aksine 3-6 ay gibi uzun bir zaman zarfında gerçekleşmektedir. Bu sayede düzenlendiği şehirlere ekonomik ve kültürel olarak büyük katkıda bulunmaktadır.

Expo 2021 ne zaman?

Hatay'da düzenlenecek olan yarışmanın ilk planlara göre şu sıralarda gerçekleşmiş olması gerekiyordu. Ancak pandemi dolayısıyla hazırlıklar da aksadı ve Expo’nun başlangıç tarihi ertelendi. Güncel plana göre serginin 10 Aralık 2021 ve 30 Mayıs 2022 tarihleri arasında yapılması kararlaştırıldı.

Expo 2021'in maskot isimleri belli oldu!

Serginin duyurulduğu tarihten itibaren maskot isimleri ile ilgili birçok öneri yapıldı. Çeşitli anketler sonucunda maskotların ismi Zeytin ve Defne olarak belirlendi. Peki neden Zeytin ve Defne? Çünkü bu isimler Akdeniz iklimini oldukça seven ve Hatay'ın makiliklerinde oldukça yaygın şekilde bulunan Zeytin ve Defne ağaçlarından geliyorlar. Aynı zamanda Hatay'da bulunan Defne ilçesi de bu isim için etken faktörlerden biri.

Hatay'ın Expo için önemi

Antakya sokakları, Harbiye şelaleleri, İskenderun Körfezi, Samandağ Çevlik Sahili, Dörtyol portakalı, İlk Kurşun Anıtı vb. sayılabilecek onlarca güzelliğinin yanı sıra Hatay'ın sosyal ve kültürel açıdan zenginliği yarışma için en büyük avantajlardan birisi. Medeniyetler şehri bilinen Hatay'da dolaşırken kilise, cami ve sinagogu aynı cadde üzerinde görmeniz oldukça doğal. Kökeni milattan öncelere dayanan halk arasında 20. yüzyılın başlarında 11 farklı etnik kökenin beraber yaşadığı bilinir. 

Expo gibi küresel çaptaki bir serginin Hatay'da yapılmasının dünya genelinde ilgi çekeceği düşünülüyor. Özellikle Hristiyanlar tafarından kutsal kabul edilen Saint Pierre kilisesi vesilesiyle Avrupa'nın dikkatinin çekilmesi hedefleniyor. Aynı zamanda şehir, Rio'dan sonra 14 kilometrelik kumsalıyla dünyanın en uzun ikinci sahil şeridini bulunduruyor. Bu da sergiye olan ilgiyi artıracak olan etkenlerden önemli bir tanesi olarak kabul ediliyor.

Kaynak:


  • https://expo2021hatay.com/haberler/expo-2021-hatayin-yeni-tarihi-10-aralik-2021/
  • https://expo2021hatay.com/haberler/maskotlarimizin-isimleri-belli-oldu/
  • https://turizmdays.com/tr/news/antalya-expo-alani-dev-bir-film-platosuna-donusturuluyor-10708.html
  • https://www.cnnturk.com/yerel-haberler/hatay/merkez/expo-2021-hatay-koronavirus-nedeniyle-ileri-tarihe-ertelendi-1607588

Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
1
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir