Ev İnternetim Neden Yavaş?

"Ev internetim neden yavaş?" diyen kullanıcılardan mısınız? İnternet hızınızı bir türlü artıramıyor musunuz? İşte derdinize deva olan çözümler...


“Ev internetim neden yavaş?” sorusu hemen her internet kullanıcısı tarafından sorulan sorular arasındadır. Bağlantı hızına etki eden pek çok sebepten dolayı ne yazık ki ev internetleri yavaşlıyor. Müzik indirmek, film izlemek ya da oyun oynamak isteyen internet kullanıcıları zor anlar yaşıyor. Siz de işleri yarıda kalan kullanıcılar arasındaysanız hemen bağlantı probleminizi çözmeniz gerekmektedir.

Ev internetinizin neden yavaş olduğuna dair birden fazla yanıt bulunmaktadır. Bu nedenle internetinizi yavaşlatan etmeni bulmanız gerekiyor. Bu etmenleri sizler için listeledik. Yazımızın devamını okuyarak internet sorununuzu anında giderebilirsiniz!

Wi-Fi çok yavaş nasıl hızlandırabilirim?

"İnternet neden yavaş, nasıl hızlandırabilirim?" diyorsanız hemen sizlere çözüm önerilerini sıralayalım. Aşağıdaki sebeplerden dolayı bağlantı hızınız yavaşlamış olabilir. Bu nedenle tek tek kontrollerinizi sağlayarak çözüme ulaşabilirsiniz.

  • WiFi full çekiyor ama net yavaş? 

İnternet bağlantınızın bulunduğu modemi kontrol ediniz. Modeminizin tüm ışıkları yanıyorsa yani full çekiyorsa bu durumda diğer yöntemlere geçiş yapmalısınız. Modeminizin güncelliğini kontrol ediniz. Modeminizde bulunan maksimum iletim birimi ayarlarını kontrol ediniz. MTU olarak bilinen bu birimin çok düşük ya da çok yüksek değerde çalışması internetinizi yavaşlatabilir. MTU değerleri hakkında tecrübeniz yoksa internet sağlayıcınızı aramanızda fayda var.

  • Modem sinyal parazit kontrolü

Modeminizde sinyal parazitleri bulunmaktadır. Bu parazitlerin içerisinde kanal numaraları vardır. Eğer parazit kaynaklı internet çekmeme sorunu yaşıyorsanız kanal numarasını değiştirmek sorunu giderecektir. Bunu anlamanın tek yolu modeme şifreyle bağlanan cihazların sinyal derecelerini kontrol etmektir. Bu cihazların sinyalleri sıfıra yakınsa parazit kontrolü yapabilirsiniz.

  • Çekmeyen internet nasıl hızlandırılır? Solucanları silin! 

Bilgisayarlara genellikle solucan ve kötü amaçlı yazılımlar yüklenebilmektedir. Bu durumda bilgisayar ve internet bağlantısının yavaşlamaktadır. Bilgisayarınızda profesyonel bir virüs taraması yapın. Eğer bilgisayarınızda kötü yazılımlar varsa program size uyarı verecektir. Böylece kötü amaçlı olan yazılımları silerek eskisi gibi internette gezinebileceksiniz.

  • Bant genişliğini yoran programlardan kurtulun! 

Modemi hızlandırmak için ne yapmalıyım? sorusuna verebileceğimiz cevaplardan birisi de bant genişliği ile ilgilidir. Bilgisayarınızda bulunan programlardan bazıları bant genişliğini gereğinden fazla yormaktadır. Bu durumda cihazlarınızda ve internetinizde yavaşlama artabilir. Yukarıdaki yöntemleri denemenize rağmen herhangi bir sonuca ulaşamadıysanız bant genişliğine göz atmanızda fayda var.

Wi-Fi az çekiyor neden?

Yukarıda sıraladığımız dört farklı sebepten dolayı Wi-Fi bağlantılarınızda yavaşlama gözlenebilir. Eğer siz de ev internetim neden yavaş diyorsanız listelediğimiz yöntemleri uygulayın. Böylece internetinizde hızlanma fark edeceksiniz. Ancak yine de olumlu bir sonuca ulaşamazsanız internet sağlayıcınızı arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Kimi zaman internet şirketlerinin altyapı kaynaklı sorunları olabiliyor. Bu gibi durumlarda beklemekten başka çareniz yoktur.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.