Enstrüman Çalmak İçin Neler Gereklidir?

Pratik yapmaya ayıracağınız zamanı ve ilgiyi göz önünde bulundurarak çalamayacağınız müzik aleti yoktur. Bu yazımızda bunu nasıl başarabileceğinden bahsediyoruz!


Başlangıç aşamasında çok zor, hatta kimi zaman imkânsız gibi görünse de enstrüman çalmayı öğrenmek, belli ipuçlarını takip ettikten sonra kolaylıkla kazanılabilecek bir yetenektir. Boş zamanları değerlendirmek ve kaliteli hale getirmek için ilginizi çeken bir enstrümanı çalmayı öğrenmeye başlayabilirsiniz. Alınan doğru pratikler ile kısa zamanda enstrüman çalmak mümkün hale gelebilmektedir. Aslında enstrüman çalmayı öğrenmek korkulduğu kadar zor değildir. Sadece biraz emek isteyen bir işlemdir. İlgi duyduğunuz müzik aletini edinerek vakit kaybetmeden başlarsanız kısa süre içerisinde bu müzik aleti ile doyumsuz konserler vermeye de başlayabilirsiniz.

Enstrüman seçimi nasıl olmalı?

Bir müzik aleti çalmak istiyor ve bu nedenle enstrüman almaya hazırlanıyorsanız, enstrüman seçimi nasıl olmalı sorusuna bir göz atalım. Enstrüman seçimi yaparken en çok dikkat etmeniz gereken konu, ilgi alanlarınızda bulunan bir aleti seçmektir. Hangi enstrümanı çalmak istediğinize karar verdikten sonra bu enstrümanın türleri hakkında bilgi edinmeniz gerekecektir. Bütçenize uygun bir enstrüman ile işe başlamak tamamen doğru bir seçim olacaktır. Çünkü hevesinizin kaçması veya başaramama durumları oldukça doğaldır.

Enstrüman seçerken dikkat edilecek hususlar nelerdir?

Kararsızlık dünya üzerindeki en kötü hislerden biridir. Sizler de enstrüman edinme konusunda kararsızlıklar yaşıyorsanız profesyonel bir yardım alabilirsiniz. Öncelikle seçmiş olduğunuz müzik aleti hakkında genel bilgilere sahip olmalısınız. Eğer bir kurs yardımı ile enstrüman çalmayı öğrenmek istiyorsanız kurs hocanızın sizlere vereceği bilgiler ışığında enstrümanınıza sahip olabilirsiniz. 

Enstrüman almaya gittiğinizde bakmanız gereken pek çok kriter bulunmaktadır. Almak için gözünüze kestirdiğiniz müzik aletini mutlaka denemeli ve aradığınız alet olup olmadığını test etmelisiniz. Uzun süreden bu yana enstrüman edinmek için kararlıysanız fiyat konusunda oluşabilecek indirimleri dikkate alarak istediğiniz ürünü çok daha uygun fiyatlardan alma imkânı bulabilirsiniz. 

Enstrüman seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında bulunan birçok püf nokta olsa da almayı planladığınız enstrümanın vücut yapınız ile uyumlu olup olmaması en önemlilerinden biridir. Kısa boylu kişilerin büyük ve ağır enstrümanları kullanmakta zorluk çektiği ortadadır. 

Etrafı rahatsız etmemeye dikkat edin!

Bugün hemen hemen herkesin apartman dairelerinde veya kalabalık ortamlarda yaşadığı göz önünde bulundurularak çalınacak enstrümana karar verilebilir. Etrafı ve komşuları rahatsız etmeyecek ses tonlarına sahip bir enstrüman edinmek apartman dairelerinde yaşayanlar için iyi bir alternatif olacaktır. Koşullar göz önünde tutularak yapılacak bu seçim hem sizin keyifle müzik aleti çalmanızı sağlayacak hem de komşuluk ilişkilerinize zarar vermeyecektir.

Enstrüman çalmayı öğrenmeye başlamadan önce çalmak istediğiniz müzik aleti hakkında araştırmalar yapmanız ne ile karşılaşacağınız hakkında bilgili olmanızı sağlar. Örneğin, ney çalmak uzun zaman ve sabır gerektiren bir işlemdir. Uzun müddet sadece bu müzik aletinden ses çıkarabilmek için uğraş veren kursiyerlerin olduğunu bilmek sizin daha iyi karar vermenizi sağlayacaktır. Kendinizi başarısız hissetmeyecek ve bunu doğal bir süreç olarak algılayacaksınız.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.