×
Deprem Yardım

Enflasyonun Hayatımıza Etkisi Nedir?

Enflasyon günlük hayatta sıklıkla karşılaştığımız terimlerden biri haline geldi. Peki, enflasyonun asıl anlamı nedir?


Enflasyonist bir gidişata şahit olsak da son yıllarda geçim derdi sıkıntısı tavan yapmış durumda. Geçtiğimiz dönemlere baktığımızda bugünün piyasalarında görülen etkiler, değişim göstererek parite farkları ile artışa şahit oluyor. Ön görülen yaşam kaygısını yaşayan ve düşük maaşlarla geçim derdi olan birçok kişi mevcut. Geçmiş dönemlere baktığımızda enflasyonun, bu kadar derinden hissedildiği bir döneme denk gelen Z kuşağı ise isyan etmiş durumda. 

Enflasyonda fiyatların genel düzeyin oldukça üzerinde seyrediyor olması da milli gelirin düşüş yaşamasına sebep oluyor. Her zaman enflasyonun maddi olumsuz etkilere sahip olduğu bilinse de ciddi anlamda önemli olan olumsuz sosyal etkileri de mevcut. Bu sebeple geçim kaygısı ve yükselen fiyatlardan dolayı mal ve hizmetlerde olmak üzere ücretlere de bu durumun yansıdığı bir gerçek. Enflasyon hesaplanması belirli bir dönemi kapsayan mal ve hizmet giderlerinin toplanması olarak belirtilmekte ve günümüzde yaşam düzeyine etki eden bu ekonomik terim birçok kişinin hayatında yarattığı değişimle anılmaktadır.

Enflasyonist etki nasıl ortaya çıktı?

Ekonomide bilindiği gibi deflasyonun tam tersi bir durum olarak görülen enflasyonun etkisi deflasyon kadar yıkıcı değildir.  Deflasyonun anlamı genel düzeyde fiyatlarda meydana gelen ve devamlılık gösteren düşüşün hakim olması durumudur. Fakat Türkiye’de deflasyon gerçekleşmesi mümkün mü? Elbette devamlı doların yükselmesi ile piyasalarda görülen etkisinin yukarı seviyede kendini göstermesi enflasyonun yıkıcı olduğunu kanıtlayan bir durumdur. Farkı en iyi şekilde belirlemek için enflasyonun sebeplerine değinmek gerekirse bunlar; fiyat genel düzeyinde yükselme, emtia fiyatlarının yükselmesi, doğal afet sebebi ile üretim maliyetinde artış olarak belirtilebilir.

Belirttiğimiz gibi üretimde meydana gelen fiyatların yükselmesi ve yatırım finansmanlarının emisyonla karşılanmasına bağlı olarak sürekli artış mevcuttur. Bu gibi durumlar sebebi ile enflasyon ortaya çıkar. Birçok enflasyon çeşidi mevcuttur. Bu durumun genel sebeplerinden ikisi de piyasaların genel düzeyi ve milli gelirde meydana gelen düşüşün etkili olmasıdır.

Ekonomide dikkat edilmesi gereken şey: Bütçe açığı!

Ekonomik denge, milli gelir ve uluslararası gelirin düzeyi için oldukça önemlidir. Bu sebeple de Türkiye’de gelişen duruma göre dönemsel olarak bakılan bütçe açıkları aşağıda verildiği gibi sınıflandırılabilir:

  • 1923 - 1950 dönemi
  • 1950 - 1979 dönemi
  • 1980’den günümüze 

Belirttiğimiz gibi dönemsel olarak ilerleyen bütçe açıkları günümüzde de dikkat edilmesi gereken bir konudur. Fakat gelişen ekonomik paketler dahilinde oluşturulan politik yaklaşım birçok dengenin değişmesine neden olmaktadır. Belirlenen gelir düzeyi için maaşlar dahilinde artış yerine enflasyon etkisinden dolayı kamu ekonomisinin etkisi ve büyüklüğü de büyük bir öneme sahiptir. Piyasalarda altın rezervlerinin etkisi ise azımsanmayacak kadar fazladır. Doların seyrinin değişim göstermesi ile tüketici endeksinde yaşanan son durum, birçok esnaf ve yatırımcıyı etkisi altına alan sebepler arasında gösterilebilir.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir