En Uzun Yaşayan 8 Hayvan!

Hayvanların yaşam süresi hakkında bilginiz var mı? Bu içerikte en uzun yaşayan 8 hayvan sıralamasını bulabilirsiniz! İşte detaylar!


Sizce insan ömrü ne kadar uzun? Peki hiç insan ömründen kat ve kat daha fazla yaşayan canlıların olduğunu da biliyor muydunuz? İşte, en uzun yaşayan 8 hayvan!

 1. 8 Grönland Balinası


  Mavi balinalardan sonra dünyanın en büyük ikinci balina türü olan Grönland balinası, ortalama olarak 20 metre uzunluğa ve tam 136 tonluk bir ağırlığa sahiptir. Grönland balinasının ömrünün ne kadar olduğu net bir şekilde bilinmese de tahmini olarak 200 yıldan daha fazla yaşadıkları düşünülmekte. 

 2. 7 Rougheye


  Bu canlı Pasifik Okyanusu'nda yaşayan bir balık türü olmakla birlikte uzunluğu 97 santimetreye kadar çıkabilmekte. Ve Rougheye canlısı en az 205 yıl boyunca hayatta kalabilir.

 3. 6 Tatlı Su İnci Midyesi


  İsmi tam 4 kelimeden oluşan bu canlı, Avrupa ve Amerika bölgesindeki nehirlerde yaşamaktadır. İnsanlar vesilesiyle nesli tükenme noktasında olan bu canlının ortalama ömrünün 280 yıl olduğu tahmin edilmekte.

 4. 5 Grönland Köpekbalığı


  Boyları tam 7.3 metreye kadar uzanabilen Grönland Köpekbalığı, daha çok Arktik Okyanusu ve Kuzey Atlantik Okyanusu'nda yaşamaktadır. Bu canlıların ortalama ömrü ise 270 yıl.

 5. 4 Tüp Solucanları


  Denizlerin en dip noktalarında yaşayan bu omurgasız canlılar, aynı zamanda dev tüp solucanı olarak da adlandırılmakta. 2017 yılında yapılan araştırmalara göre ortalama bir tüp solucanı, 200 yıldan daha fazla süre hayatta kalabilmekte.

 6. 3 Arctica İslandica


  Bir tür deniz canlısı olan ve Kuzey Atlantik Okyanusu'nda yaşayan Arctica İslandica isimli bu canlı, tam 5 asır boyunca hayatta kalabilmekte. 2006 yılında İzlanda kıyılarında yakalanan ve üzerinde araştırma yapılan bir Arctica canlısının 507 yaşında olduğu öğrenildi.

 7. 2 Siyah Mercanlar


  Bu kısmı okurken “Yok artık!” demeye hazır olun. Çünkü siyah mercanlar, 4 bin yılı aşkın bir süredir hayatta kalabilmekte. Bilinen en yaşlı siyah mercanın 4260 yaşında olduğu öğrenildi.

 8. 1 Cam Süngerler

  Bu canlılar, kolonilerde oluşmakta ve genelde okyanusların en dip noktalarında yaşamaktadır. Ve isimlerini de cama benzeyen iskelet yapılarından alırlar. 4 bin yıl hayatta kalabilen canlılara umarız ki çok da fazla şaşırmamışsınızdır. Çünkü bir cam süngeri, ortalama olarak 11 bin sene boyunca hayatta kalabilir.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir