En Az Türk’ün Bulunduğu 5 Ülke!

Biz Türkler dünya genelinde neredeyse her yerde bulunmuş olan insanlarız. İşte en az Türk'ün bulunduğu 5 ülke!


Dünyada toplam kaç ülke olduğunu biliyor musunuz? Toplam 208 adet ülke bulunmaktadır. 208 ülkenin her birinin kendine has bir yönetim anlayışı ve kendine has bir kültürü mevcut. Geçmişten günümüze Türklerin birçok ülkede bulunduğu ve yaşamını idame ettirdiği bilinmektedir. Yazımızın devamında dünya genelinde en az Türk’ün bulunduğu 5 ülkeyi listeledik.

 1. 5 Fiji


  Fiji, Pasifik Okyanusu içerisinde yer alan bir ada ülkesidir. Daha doğrusu 522 adet adadan oluşan bir ülkedir. Bu adaların adını duyurduğu en büyük hususlar şeker ihracatı ve turizmdir. Teknik olarak Fiji sınırlarında yaşayan 850.000 kadar kişi olduğu biliniyor. 

  Fiji’de yaşayan toplam Türk sayısı ise şaşırtıcı bir şekilde sadece 4’tür. Resmi olarak 4 Türk’ün yaşadığı Fiji’de 1 milyondan az nüfus olduğunu da söyleyelim. Cennet Adası diye bilinen yerlerden biri olan Fiji’nin başlıca gelir kaynaklarından biri turizmdir.

 2. 4 El Salvador


  El Salvador’da sadece 2 adet Türk yaşıyor. Şaşırtıcı bulabilirsiniz ama neredeyse hiç denecek kadar az Türk'ün yaşadığı bir ülke olarak El Salvador listede yer almayı hak eden ülkelerden biri. El Salvador’un resmi nüfusu 6,9 milyon kadardır. Bu kadar büyük bir nüfusta sadece 2 adet Türk’ün yaşaması ilginç gelebilir. 

  El Salvador, Orta Amerika’da yer alan bir ülkedir. Ülkenin batısında Guatemala, kuzeyinde ve doğusunda Honduras bulunmaktadır. Ülkenin güneyi ise Büyük Okyanusa çıkar. 

 3. 3 Tonga


  Tonga diğer bir adı ile Tonga Krallığı yaklaşık 100.000 kadar nüfusu olan bir ada ülkesidir. Tonga’da yaşayan Türk sayısı ise şaşırtıcı bir şekilde yoktur. Yani hiç Türk yaşamamaktadır. Burası Büyük Okyanus içerisinde yer alıyor. Ulaşım ve iletişim yönünden pek mümkün bir yerde olmamasından mı kaynaklıdır bilinmez. Tonga’da hiç Türk yaşamamaktadır.

 4. 2 Tuvalu


  Tuvalu, Büyük Okyanus içerisinde yer alan ve 1978 yılında kurulmuş olan bir ülkedir. Bu ülkede toplam 11 milyon civarında kişi yaşıyor. İlginç olacak ama bu yaşayanlardan hiçbiri de Türk değil. Türkler için Büyük Okyanus’ta yer alan ada ülkeleri belli ki fazlası ile uzak ve ulaşılmaz görülüyor.

 5. 1 Butan


  Butan Güney Asya’da bulunan bir ülkedir ve burada resmi olarak hiç Türk yaşamamaktadır. Butan’da yaşayan insan  sayısı ise 800.000 kadardır. Bu kadar insan arasında hiç Türk olmaması Butan’ın dünya genelinde en az Türk barındıran ülkeler arasında başı çekmesini sağlıyor. 

  Her yanı yeşil dağlar ve yüksek otlarla dolu olan Butan’da Türk kültürüne dair hiçbir  şey görmeniz mümkün değil. Dünyanın büyük bir bölümünde yaşayan Türkler henüz Butan’ı keşfetmemiş diyebiliriz.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir