Egzamayı Önlemenin Yolları Nelerdir?

Deri rahatsızlıkları arasında en çok ortaya çıkanlardan biri egzamadır. Peki, herkesin başına gelebilecek bu hastalığın tedavi yöntemi nedir?


egzamayi onlemenin yollari nolurbak egzama

Egzama, çağımızın yaygın cilt rahatsızlıklarından biridir ve hemen herkeste meydana gelebilecek bir rahatsızlıktır. Egzamanın çeşitleri olduğu için tedavi yöntemleri ve hastalığın süreci farklı ilerleyebiliyor. Bu yüzden her egzama olan kişi kendi bildiği yöntemleri uygulamadan önce mutlaka bir cilt doktoruna başvurulmalıdır. Doktorun tedavi yöntemi eksiksiz uygulanmalıdır.

 1. 1 Dermatolog takibinde kalınmalı!

  egzamayi onlemenin yollari nolurbak1 1 egzama

  Egzama önemli bir cilt hastalığı olduğu için sürekli olarak dermatoloğa gidilmesi ve hastalığın seyrinin kontrol edilmesi gereklidir. Doktor görüşmeleri sırasında egzamanın zaman içerisinde nelere tepki verdiği veya ne gibi durumlarda azalıp çoğaldığı ile ilgili bilgi verilmelidir. Bu doktorunuzun tedavi sürecini planlamasına yardımcı olacaktır.

 2. 2 Tüketilen gıdalar egzama atağına sebep olabilir!

  egzamayi onlemenin yollari nolurbak2 1 egzama

  Yediğimiz veya içtiğimiz gıdalar alerji etkisi yaratabilir veya alerjimizin olduğu bazı gıdaları tüketmek egzamanın artış göstermesine sebep olabilir. Bu yüzden şüphe ettiğiniz gıdaları mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz. Bazı gıdalar alerjik reaksiyon olarak egzamaya sebep olabilirler ve bu son derece önemli bir durumdur.

 3. 3 Sıcaklık değişimlerine dikkat!

  sicaklik degisimlerine dikkat egzama

  Egzama bir cilt rahatsızlığı olduğundan cildin hava koşulları sebebiyle tahriş olması da egzamaya sebep olabilir. Örneğin kış aylarında cildin soğuk havayla teması cildin kurumasına ve kaşıntıya sebep olur. Zamanla bu kaşıntılar cildin iltihaplanmasına neden olarak egzamaya dönüşebilir. Aynı şey sıcak hava içinde geçerlidir. Aşırı terleyen cilt tahriş olarak egzama atağına sebep olabilir. Kışın kremlerle yazın ise fazla sıcaktan kaçınarak durum önlenebilir.

 4. 4 Duştan sonra cilt nemlendirilmelidir!

  egzamayi onlemenin yollari nolurbak4 1 egzama

  Suyun bile aşırısı maalesef egzamaya sebep olabiliyor. Ellerimiz sürekli suyun altındaysa veya duş almayı seviyorsak muhakkak nemlendirici kremler kullanmalıyız. Çünkü su da cildin kurumasına sebep olabilir.

 5. 5 Stresten uzak durmak gerek!

  stresten uzak durmak gerek egzama

  Stres, direkt olarak egzamaya yol açmaz fakat stresin sebep olduğu kortizon hormonu aşırı salgılandığından vücuttaki iltihap artmaya başlar ve egzama atağına sebep olabilir. Bu yüzden mümkün olduğunca huzur bulacağınız spor veya aktiviteler yaparak stresinizi azaltmalısınız.

 6. 6 Aşırı deterjandan uzak durulmalı!

  egzamayi onlemenin yollari nolurbak6 egzama

  Temizlik yaparken veya gün içerisinde ellerimizi devamlı yıkarken cildimiz sürekli deterjanlara maruz kalıyor. Bir sürü deterjan çeşidi ciltte kuruluğa ve kaşıntıya sebep oluyor. Ayrıca alerjik etkiye sebep olanlar da mevcut. Bu yüzden size zarar veren deterjanları doktorunuzla paylaşarak zararsız olanları önermesini isteyebilirsiniz.

 7. 7 Giyime dikkat edilmeli!

  giyime dikkat edilmeli egzama

  Polyester veya yün kumaşlar bazen kaşıntıya ve alerjik tepkimelere sebep olabileceği için rahatsız eden kumaşlar tercih edilmemeli veya altlarına tenle teması kesecek bir şeyler giyilmeli.

 8. 8 Havadaki alerjen maddeler de egzamayı etkiliyor!

  hava degisikligi egzama

  Havada birçok toz ve tüy kalıntısı olduğu için halı yerine parke zemin kullanılarak ve elektrikli süpürge tercih edilerek durum hafifletilebilir.

 9. 9 Yoğun egzersiz yapanlar dikkat!

  egzamayi onlemenin yollarinolurbak8 1 egzama

  Sürekli olarak yoğun egzersiz programı olanların aşırı terlemesinden dolayı egzamaya zemin hazırlayabilir. Bu yüzden yazın erken saatlerde veya egzersiz yapılan ortamın aşırı sıcak olmamasını sağlayarak bu durumdan kurtulabilirler.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.