Eğitim Ataşesi Nasıl Olunur?

Eğitim ataşesi, bir ülkedeki eğitim-öğretim faaliyetlerinin diğer ülkelere tanıtılması amacıyla o ülkenin diğer ülkelerdeki misyonlarına atanan kişidir.


Eğitim ataşesinin bu bağlamdaki görevleri; hem kendi ülkesindeki eğitim faaliyetlerini diğer ülkelere tanıtmak hem de gittiği o ülkedeki eğitim faaliyetlerini, eğitim sistemi hakkında rapor hazırlamaktır. Eğitim konusunda uzmanlaşmış kişilerden seçilen eğitim ataşeliği, danışmanlık misyonunu da yürütmektedir. Eğitim müsteşarlığının mesleki süresi 3 yıldır ve süre bittikten sonra bakanlık ilgili atamaları yapar. Eğitim ataşesinin ataması, dışişleri bakanının da imzasının bulunduğu müşterek karar ile olur. Eğitim ataşesi olabilmek için aşağıda belirtilen şartları yerine getiren adayların, gerekli belgeleri topladıktan sonra il veya ilçe millî eğitim müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

A - Genel Şartlar:

  • Devlet Memurları Kanunu olan 657 sayılı kanunda belirtilmiş olan devlet memuru olmak için gerekli şartları yerine getiriyor olmak.
  • Bakanlığın merkez teşkilatında, taşra teşkilatında veya üniversitelerde bir yıl süreyle çalışıyor olmak.
  • Eğitim ataşesi olmanın bir diğer şartı ise Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerinden en az birini bilmektir. Bu bağlamda eğitim ataşesinin atanacağı ülkenin resmi dilini veya az önce belirtilen dillerden en az birini bilmek şarttır. Yine bu bağlamda yapılacak Yabancı Dil Yeterlilik Sınavından son üç yıl içerisinde en az 70 puan almış olmak gerekmektedir.
  • Disiplin cezasının bulunmuyor olması da oldukça önemlidir. Özellikle aylıktan kesme ya da bundan daha ağır bir disiplin cezası almamış olmak önemlidir.
  • En az dört yıllık üniversite mezunu oluyor olmak da aranan şartlar arasındadır.
  • Eğitim ataşesi olabilmek için gerekli özel şartları (B) da yerine getiriyor olmak gerekmektedir.

B - Özel Şartlar:

Milli Eğitim Bakanlığı'nda; talim ve terbiye kurulu başkanı, müsteşar ya da müsteşar yardımcısı, daire başkanı, rehberlik ve denetim başkanı, maarif müfettişi, strateji geliştirme başkanı, birinci hukuk müşaviri, il millî eğitim müdürü veya yardımcısı, bakanlık müşaviri ilçe millî eğitim müdürü kadrolarından birinde görev yapıyor olmak gerekmektedir. Üniversite bünyesinde öğretim üyesi olarak görev almış olmak da gerekmektedir.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir