Dünyanın En Yüksek Dağları!

Dünyanın en yüksek dağları nerededir? Dünyanın en yüksek dağları hangileridir? Daha birçok sorunun yanıtı için okumaya devam et!


Dünya üzerinde devasa yüksekliklere sahip birçok dağ bulunmakta. İşte, ulaşılması bir hayli güç olan ve çok az insanın tırmanmayı başardığı dünyanın en yüksek dağları!

 1. 1 Mount Everest (Everest Dağı), 8,848 metre, Çin-Nepal, Asya


  Hemen herkes tarafından bilinen ve dünyanın en yüksek dağı olan Everest’in deniz seviyesinden yüksekliği tam 8,848 metre. Bu dağ, aynı zamanda Nepal ve Çin sınırlarını da belirlemekte. Everest’in zirvesine tırmanmak çok zor ve tehlikeli olmakla birlikte çok az insan buna cesaret edebildi ve cesaret edenlerin de yine çok azı Everest’in tepesine çıkmayı başardı. Everest’te sıcaklık -62 dereceye kadar düşmektedir. Ve buraya tırmanan kişiler, azalan oksijen basıncına alışmak için 5400 metre yüksekliğe geldiklerinde oraya kamp kurarlar ve 1 aylık konaklamanın ardından yeniden yola koyulurlar.

 2. 2 K2 (K2 Dağı), 8,611 metre, Pakistan-Çin, Asya


  Dünyanın en büyük dağı olan K2’nin yüksekliği ise 8,611 metredir. Aynı zamana ölüm dağı olarak da bilinen bu yerde sürekli olarak çığ düşmeleri meydana gelmektedir. Ve bölgede yerel bir adı bulunmayan tek Karakum Dağı'dır.

 3. 3 Kanchenjunga (Kançencunga Dağı), 8,586, Nepal-Hindistan, Asya


  Kançencunga Dağı, sahip olduğu 8,586 metre yükseklikle birlikte Nepal ve Hindistan arasında uzanır. Dağa tırmanış için toplamda 4 farklı rota bulunmakta ve bu rotaların üç tanesi Nepal’de, bir tanesi de Hindistan’da bulunmaktadır. Ayrıca bu dağa tırmanmak oldukça tehlikelidir ve daha önce tırmanmayı deneyen üç kişiden sadece bir tanesi başarılı olmuştur.

 4. 4 Lhotse (Lhotse Dağı), 8,516 metre, Çin-Nepal, Asya


  Tibet ve Khumbu sınırları arasında yer alan Lhotse dağının toplam yüksekliği 8,516 metredir. Aynı zamanda Everest Dağı ile bitişiktir ve Everest’e tırmanmak isteyen bir dağcı ilk olarak Lhotse dağının zirvesine ulaşır.

 5. 5 Makalu (Makalu Dağı), 8,485 metre, Çin-Nepal, Asya


  Himalayalar'ın en yüksek dağlarından biri olan Makulu Dağı 8,585 metrelik bir yüksekliğe sahip. Ve Fransız dağcılar tarafından 1995 yılında çizilen bir harita sonucunda bu dağa çıkabilecek en iyi yol alternatifi belirlenmiş ve bu alternatif birçok dağcıya da rehber olmuştur.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
1
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.