Dünyanın En Yüksek Binaları!

Dünyanın en yüksek binaları nerededir? Dünyanın en yüksek binalarının isimleri nedir? Hepsi içerikte!


Teknolojinin gelişmesi, birçok alandaki ilerleme ve gelişmelere de önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. Ve bu gelişimden en çok etkilenenlerden biri de modern ve yüksek binaların inşasıdır. Artık günümüzde birbirinden muhteşem yapıtlar inşa ediliyor ve işte son teknolojik olmaları ile dikkat çeken dünyanın en yüksek binaları!

 1. 1 Burj Khalifa (Burç Halife), 828 metre, Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri


  2010 yılında inşa edilen bu bina, sahip olduğu 828 metre yükseklik ile listemizin ilk sırasında yer alıyor. Dünyanın en yüksek binası olan ve sahip olduğu özel teknolojisi ile maruz kaldığı rüzgarı da en iyi şekilde dengeleyen Burç Halife, aynı zamanda toplam 163 katlıdır. Tatil için Dubai’ye gitmeniz ve sadece Burç Halife’de vakit geçirmiş olsanız bile gerçekten de harika bir deneyim yaşamış sayılırsınız. Çünkü bu muhteşem yapıtın içerisinde alışveriş merkezi, iş yerleri, evler, oteller, harika restoranlar, en büyük markalara ait mağazalar ve ibadethaneler bulunmakta. Ve Burç Halife’nin 158. katında bulunan camii, aynı zamanda dünyanın en yüksek konumlu camisi olarak da bilinmekte.

 2. 2 Shanghai Tower (Şanghay Kulesi), 632 metre, Şanghay, Çin


  Dünyanın en yüksek ikinci binası, Çin’de bulunan Şangay Kulesi'dir. 632 metre yüksekliğindeki bu ihtişamlı kule, ayrıca Çin’in de en yüksek yapıtıdır. Birçok farklı alanın yanı sıra gözetleme kulesi olarak da kullanılan bu yer, 105. ve 109. katlarda bulunan otelleri ile misafirlerine dünyanın en yüksek otel katında konaklama fırsatı sunmakta. Şangay Kulesi’nin sahip olduğu asansörler, dünyanın en hızlı asansörleridir ve sadece bir dakikadan kısa bir süre içinde kulenin 128. katına ulaşmanız mümkün. Ve kulenin gece görünümü insana ayrı, gündüz görünümü ayrı bir keyif vermektedir.

 3. 3 Abraj Al Bait (Ebrac el-Beyt Kuleleri), 601 metre, Mekke, Suudi Arabistan


  Dünyanın en yüksek binası ise Arabistan yarımadasında bulunan Ebrac el-Beyt Kuleleridir. 2022 yılında yapılan ve yapıldığı dönem dünyanın en yükseği ünvanına sahip olan bu kuleler, 601 metre yüksekliğe sahip. Toplam 8 farklı kuleden oluşan Ebrac el-Beyt, Mekke toprakları içerisinde bulunmakta olup özellikle de Kabe ziyaretçilerine otel ve konaklama hizmeti vermektedir. 


   


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir